Co je artritida a revmatoidní artritida?

Onemocnění kloubů, která nejčastěji souvisejí s dlouhodobým zatěžováním kloubů, potkávají především osoby staršího věku, ale nevyhýbají se ani mladším ročníkům. Mezi tato onemocnění patří artritida a revmatoidní artritida. Co je artritida a revmatoidní artritida a co je pro ně typické?

co-je-artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje to, že klouby nefungují tak, jak mají. Každý pohyb tak způsobuje nepříjemnou bolest. Docházet může dokonce až k deformaci kloubů. Artritida postihuje buďto jen jeden kloub, nebo více kloubů najednou. Artritida může být také různého původu. Rozlišuje se artritida infekční a neinfekční. Nejvíce ohroženou skupinou, kterou artritida postihuje nejčastěji, jsou osoby ve věku nad 65 let.

Mezi příznaky artritidy patří bolest a ztuhlost kloubů, snížení pohyblivosti, otoky kloubů nebo také začervenalá kůže v místě kloubu a jeho okolí. Typické pro artritidu je také to, že tyto příznaky bývají nejvíce pociťovány ráno. Je tomu tak z toho důvodu, že byly klouby v noci v klidu.

sportovni-vyziva

Revmatoidní artritida je svým způsobem autoimunitní onemocnění. V tomto případě imunitní systém napadá různé části těla, konkrétně tkáně, které mají spojitost s klouby. To vede k jejich otokům a nepříjemné bolesti. Tento typ artritidy se týká osob v jakémkoliv věku. I pro tento typ artritidy je charakteristická ztuhlost kloubů v ranních hodinách nebo po delší neaktivitě či odpočinku.

Revmatoidní artritida má 4 na sebe navazující stádia. V prvním stádiu jsou poškozovány měkké tkáně v okolí kloubu a jeho struktura prozatím nejeví známky poškození. V druhém stádiu se již na kloubu objevuje poškození, ale prozatím bez deformace. Ve třetím stádiu se objevují deformity kloubu a ve čtvrtém stádiu pak dochází k úplné ztuhlosti postiženého kloubu a znemožnění pohybu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková