UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat dalekohled?

Toužíte po tom pozorovat rozzářenou noční oblohu nebo Měsíc v úplňku z trochu větší blízkosti než jen pouhým okem? Pak je pro vás hvězdářský dalekohled neboli teleskop skvělou volbou. Čeká na vás nevšední zážitek při pozorování hvězd, planet nebo Měsíce. Vybavte se kvalitní technikou a užijte si dokonalou podívanou třeba na vaší zahradě. Jak ovšem vybrat ten správný dalekohled, který vám bude plně vyhovovat po všech stránkách? Zaměřte se při výběru na důležité aspekty.

jak-vybrat-dalekohled

Hvězdářský dalekohled jak vybrat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak správně vybrat dalekohled?

Jedním z parametrů při vybírání hvězdářského dalekohledu je volba konkrétního typu.

Hvězdářské dalekohledy se dělí na tyto základní typy:

  • čočkový teleskop 
  • zrcadlový teleskop


Čočkový teleskop je vhodný spíše pro amatéry a začátečníky v pozorování vesmírných objektů. Zrcadlové dalekohledy patří k těm kvalitnějším. I mezi těmito typy se najdou dalekohledy vhodné pro začátečníky, tak i ti si mohou užít parádní podívanou na noční obloze.

A na co dále se při výběru hvězdářského dalekohledu zaměřit?

Soustřeďte se také na průměr teleskopu. Protože čím větší průměr teleskopu si zvolíte, tím slabší objekty pak můžete pozorovat. Ty, které mají menší průměr jsou určené pro pozorování Měsíce a planet. Pokud toužíte pozorovat ještě mnohem víc, třeba souhvězdí a galaxie, pak se poohlédněte po teleskopu s větším průměrem.

Důležitým parametrem je také ohnisková vzdálenost. Jedná se o vzdálenost mezi zakřivenou čočkou či zrcadlem a jeho ohiskem. Vybírat si tak můžete z dalekohledu s menším a větším zvětšením. Dalekohledy se liší také ve způsobu jejich montáže. Jednou z nich je alt-azimutální montáž, která je podobná jako u fotografického stativu. Tento způsob montáže je vhodný především pro pozorování Měsíce, Slunce nebo planet. Dalším typem montáže je pak montáž paralaktická nebo také ekvatoriální. Ta je využívána spíše u astronomických dalekohledů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: