Jak vybrat elektrokoloběžku?

Rozhodli jste se pořídit si elektrokoloběžku jako šikovné přibližovadlo? V dnešní době je na trhu dostupný poměrně široký výběr elektrokoloběžek. Jak ovšem vybrat tu pravou, která bude plně vyhovovat vašim potřebám a požadavkům? Na co se při výběru zaměřit a podle čeho se rozhodnout po konkrétní model?

jak-vybrat-elektrokolobezku

Elektrokoloběžka jak vybrat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak si vybrat elektrokoloběžku

Při výběru elektrokoloběžky budete stát před rozhodnutím, zda ji budete využívat ve městě, tedy na zpevněném povrchu, nebo zda bude určená spíše do terénu. To je jedním z parametrů při vybírání vhodného modelu. Do městského provozu vám tak vystačí elektrokoloběžka s menšími kolečky, naopak do terénu to bude chtít kolečka větší, ideálně nafukovací.

Hlavní parametry výbětu

V první řadě se zaměřte na materiál, ze kterého je elektrická koloběžka vyrobena, maximální rychlost a také na výdrž baterie. Co se materiálu týče, nejčastěji se můžete setkat s duralem a hliníkem. Dostupné jsou koloběžky z oceli, které jsou sice těžší, ale o to více stabilnější a bezpečnější. Ve městě oceníte možnost složení koloběžky.

A jak je to s maximální rychlostí? Většina elektrokoloběžek disponují maximální rychlostí někde kolem 30 km/h. Na těch vymakanějších se můžete prohánět rychlostí až 50 km/h. Pro začátečníky je pak skvělou volbou výkon do 350 W, u dítěte pak postačí 100 W.

A co kapacita baterie? Od její výdrže se logicky odvíjí i dojezdová vzdálenost. Ta nejčastěji bývá kolem 10 – 30 km, ve výjimečných případech dokonce až 45 km. Baterie se dá dobít za 2 – 6 hodin. Samotná baterie je pak kvalitnější lithiová.

Zaměřte se také na brzdy. Ty mohou být ruční, kotoučové nebo elektrické. V případě ručního brzdění se jedná o nášlapný systém v oblasti zadního blatníku. Kotoučové brzdy se pak ovládají pomocí páky umístěné na řídítkách. Brzdění pomocí elektrické brzdy, která je umístěná uvnitř je pak velmi pohodlné, ale musíte myslet i na setrvačnost.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: