Jak vybrat těhotenský polštář?

Zvažujete koupi těhotenského polštáře? Poradíme vám, na co při výběru myslet. V druhém a zejména třetím trimestru těhotenství začíná maminky trápit během spánku značné nepohodlí. Není divu – rostoucí bříško nejenom nedovoluje spánek na břiše, ale nekomfortním se stává i spánek na boku.

jak-vybrat-tehotensky-polstar

Jak vybrat těhotenský polštář? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak správně vybrat těhotenský polštář

Zatímco první pomocí může být podložení břicha peřinou či malým polštářkem, přišel čas investovat do tzv. těhotenského polštáře. Jak však v široké nabídce vybrat ten pravý? Pokud marně tápete, jste na správném místě. Dnes si poradíme, na jaká kritéria dát při výběru pozor, aby polštář opravdu plnil svou funkci.

Opora břicha, nebo hnízdečko pro miminko?

Přestože jsme hned v úvodu zmiňovali, že hlavní funkcí těhotenského polštáře je především podpora těhotenského bříška, užitečný může být i jako hnízdečko pro již narozené miminko či jako pomůcka při kojení. Pokud však chceme, aby byl vhodný pro všechny tyto případy, je třeba pečlivě vybírat. 

Jako podpora bříška i jako hnízdečko pro miminko poslouží velké polštáře ve tvaru písmene C. Pokud však zvolíte příliš velký model, může se stát, že na kojení bude poněkud nevhodný z hlediska manipulace. 

V případě, že hledáte polštář určený pouze pro podporu lepšího spánku během těhotenství, zvolte spíše modely ve tvaru písmene J. Ty vám umožní jednak pohodlně podepřít bříško, jednak zlepšují během spánku pozici kyčlí, které jsou v těhotenství obzvláště namáhané. Díky podložení budou nohy v rovině s páteří, což může také ulevit bolavým bedrům. Vždy však vybírejte velikost a tvar především s ohledem na své individuální potřeby.

Jakou vybrat náplň?

Co se týče samotné náplně těhotenského polštáře, na výběr máme celkem ze tří variant:

  • kuliček
  • dutého vlákna
  • kusového molitanu


Každý z nich má své výhody i nevýhody.

Asi nejčastěji se u polštářů setkáme s kusovým molitanem. Ty však v posledních letech ztrácejí na oblíbenosti, za což může především široká nabídka těhotenských polštářů vyplněných dutým vláknem nebo kuličkami. Zatímco kuličky se těší velké oblibě hlavně díky tomu, jak se dokážou přizpůsobit jak tvaru bříška, tak později i miminka, duté vlákno zase potěší lepší oporou či tím, že je hypoalergenní. Kromě toho se dá prát v pračce, což jistě každá maminka ocení.

Mezi další výhody kuliček patří například také skutečnost, že mají výborné termoizolační vlastnosti, nemnoží se v nich mikroorganismy a celkově jsou zdravotně nezávadné. Bohužel je třeba brát ohled na to, že větším tlakem se mohou kuličky zdeformovat, čímž polštář ztrácí svůj objem. Z toho hlediska je třeba volit spíše menší kuličky, jejichž deformace je menší. Zároveň je nutné uvést, že lehké spáče může ze snů vytrhovat jejich šustění. 

Pokud však hledáte opravdu přírodní variantu, vyzkoušet můžete těhotenský polštář z pohankových či špaldových slupek. Ty se podobně jako kuličky přizpůsobí tělu, na rozdíl od nich však neztrácejí objem. Nevýhodou však může být například vyšší hmotnost. 

Pozor na vhodný obal

Kromě náplně však musíme správně vybrat i samotný obal. Kritériem by nám neměla být pouze jeho barva, ale především materiál. Ten by měl být především příjemný na dotek a také dostatečně prodyšný. Dále myslete také na to, aby byl vhodný do pračky, případně aby šel otevírat, ať už kvůli praní či například vyjmutí části náplně. 

Zde je třeba brát ohled také na vhodné zvolení zavírání, a to buď na knoflíčky či zip. Dobrou volbou může být i obal na suchý zip, který nijak netlačí jak vás, tak případně miminko.

Jakou očekávat cenu?

Kromě výše uvedených kritérií je však nutní myslet na to, že těhotenský polštář nepatří mezi nejlevnější investice. Jeho cena se zpravidla pohybuje v řádech stovek až tří tisíc korun a odvíjí se především od zvolené výplně a materiálu obalu. 

Zatímco v cenové kategorii do jednoho tisíce korun bychom našli modely se všemi druhy výplně, většinou se jedná o spíše menší polštáře, které nemusí být při spánku tolik pohodlné, a hodí se tedy spíše jako polštář kojící či jako hnízdečko pro miminko. Pokud sáhnete po vyšší cenové kategorii, sehnat můžete i multifunkční polštář, který funguje jako kojící polštář i jako podpora bříška při spánku.

Závěrem tedy nezbývá než připomenout, že těhotenský polštář je investicí, na které se nevyplatí šetřit. Nejen, že získáte tolik potřebný kvalitní spánek, ale také se jedná o pomůcku, kterou využijete i mimo těhotenství. Samy uvidíte, že si ho rádi půjčují všichni členové vaší rodiny.

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do ložnice:

Pokračujte v čtení blogu: