UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat kávovar?

Káva je nápoj vskutku zázračný. Pomáhá nám bojovat s únavou a nakopnout naše tělo i mysl po těžkém ranním vstávání. Někteří z nás, včetně mě, ji používají jako formu relaxace. Stát tiše s hrnkem kvalitní kávy a pozorovat okolní dění mi jednoduše přináší zvláštní vnitřní pocit klidu. Sto lidí, sto chutí, říká se. A u kávy to podle mě platí také. V tomto článku vám poradím, jak vybrat vhodný kávovar.

jak-vybrat-kavovar

Jak vybrat kávovar (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vybrat dobrý kávovar

Kromě různých druhů samotných zrnek závisí chuť kávy do značné míry také na způsobu její přípravy. Poměrně opomíjené jsou dle mé zkušenosti tzv. moka konvičky a french pressy. Jde přitom o velmi levnou záležitost zejména pro ty, kteří neholdují klasickému českému „turkovi“. S jejich pomocí získáte chutnou, filtrovanou kávu. Pravdou je, že s nimi nepřipravíte velké množství kávy. Na dva až tři šálky však vystačí bohatě. Pro častější a rychlejší přípravu lahodné kávy se proto vyplatí investovat do dobrého kávovaru

Jaký kávovar vybrat

 1. Kávovar na kapsle

  Dobrým a poměrně oblíbeným kompromisem je kávovar na kapsle. Pořízení takového kávovaru váš rodinný rozpočet také nijak zásadně neovlivní. O kvalitě kávy bych si však v případě kapslí dovolila silně pochybovat. Milovníci kávy se kapslovým kávovarům vyhýbají už z dálky. Radost z něj nemají ani ekologicky smýšlející lidé, protože používáním kapslí produkujete další zbytečný odpad. Práce s ním je nicméně rychlá a snadná.

 2. Pákový kávovar

  Nejvíce ovlivníte chuť vaší kávy, pokud si pořídíte pákový kávovar. Nutno podotknout, že tento typ kávovaru vyžaduje trochu toho baristického umu. Příprava kávy trvá o něco déle a čištění samotného kávovaru také. Odměnou vám však bude kvalitně připravená káva přesně dle vaší chuti.

 3. Plně automatický kávovar

  Nejpopulárnějším typem kávovaru, zejména ve firmách, je plně automatický kávovar. Ten udělá všechny kroky přípravy kávy za vás. Můžete na něm nastavit hrubost mletí zrn i objem jedné kávy. Mívají zásobníky na zrnkovou i mletou kávu. To jediné, co po vás chtějí, je doplňovat zásobník na vodu. A občas odvápnit či spustit čisticí proces. Nic složitého za tu ušetřenou práci. Automatický kávovar je schopný uvařit vám spoustu kávy ve velmi krátkém intervalu. Není však naprostým pravidlem, že káva z drahého automatického kávovaru je nutně lepší než ta z levnějšího pákového.


Při výběru ideálního kávovaru tedy berte v úvahu hned několik věcí:

 1. Pro koho kávovar kupujete?
 2. Kolik kávy denně připravujete?
 3. Jaký typ kávy máte rádi?
 4. Jak silnou kávu preferujete?
 5. Jste ochotni investovat do kvalitnější zrnkové kávy i kávovaru samotného?
 6. Kolik času jste ochotni obětovat údržbě kávovaru?


Odpovědi na nejen tyto otázky vás dovedou k ideálnímu kávovaru právě pro vás.

Doplnění:

Určitě spousta z vás má ráda kávu, dává si ho třeba třikrát denně (znáte to, máte třeba měsíční dítě a potřebujete doplnit energii) a zrovna káva je tou pravou volbou, jak ji doplnit rychle, jednoduše a energie vám vydrží hodně dlouho. Káva obsahuje kofein (takže pokud jste třeba maminka v těhotenství nebo třeba kojíte), doporučuje se pít tak jeden až dva šálky kávy za den.

Základem je tedy, abyste věděli, jak si vybrat správný kávovar. Kávovarů je (troufnu si říct) stovky modelů a značek, takže pro někoho výběr může být hodně těžký, pokud už s vybíráním kávovaru nemá nějaké zkušenosti. Čím se tedy při výběru kávovaru řídíme?

První faktor: Cena - Ano, cena v tomto případě někdy může ovlivnit i celou koupi. Pokud ale kávu pijete opravdu často, sáhněte po kvalitním kávovaru.

Druhý faktor: Funkce - Kávovar může mít mnoho funkcí, některé dražší mohou mít samozřejmě i lepší funkce, jako je příprava kompletních kávových nápojů, jako je třeba capuccino.

Třetí faktor: Barva - I kávovary mohou mít barvu. A pokud si v něm budete vařit kávu a vaše nejoblíbenější barva je červená a kávovar si koupíte také červený, přípravu kafe vám to velmi zpříjemní vždy, když si začnete vařit svou oblíbenou kávu. Dobrou chuť!


Pro Dudlu napsala: Iva Horychová a Simona Holá | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: