UPOZORNĚNÍ: Objednávky se zbožím od značky Housedecor budou mít z logistických důvodů 5 denní zpoždění.

Jak vybrat kávovar?

Káva je nápoj vskutku zázračný. Pomáhá nám bojovat s únavou a nakopnout naše tělo i mysl po těžkém ranním vstávání. Někteří z nás, včetně mě, ji používají jako formu relaxace. Stát tiše s hrnkem kvalitní kávy a pozorovat okolní dění mi jednoduše přináší zvláštní vnitřní pocit klidu. Sto lidí, sto chutí, říká se. A u kávy to podle mě platí také.

jak-vybrat-kavovar

Jak vybrat kávovar (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kromě různých druhů samotných zrnek závisí její chuť do značné míry také na způsobu její přípravy. Poměrně opomíjené jsou dle mé zkušenosti tzv. moka konvičky a french pressy. Jde přitom o velmi levnou záležitost zejména pro ty, kteří neholdují klasickému českému „turkovi“. S jejich pomocí získáte chutnou, filtrovanou kávu. Pravdou je, že s nimi nepřipravíte velké množství kávy. Na dva až tři šálky však vystačí bohatě.

Další možností je kávovar na kapsle. Pořízení takového kávovaru váš rodinný rozpočet také nijak zásadně neovlivní. O kvalitě kávy bych si však v případě kapslí dovolila silně pochybovat. Milovníci kávy se kapslovým kávovarům vyhýbají už z dálky. Radost z něj nemají ani ekologicky smýšlející lidé, protože používáním kapslí produkujete další zbytečný odpad. Práce s ním je nicméně rychlá a snadná. Nejvíce ovlivníte chuť vaší kávy, pokud si pořídíte pákový kávovar. Nutno podotknout, že tento typ kávovaru vyžaduje trochu toho baristického umu. Příprava kávy trvá o něco déle a čištění samotného kávovaru také. Odměnou vám však bude kvalitně připravená káva přesně dle vaší chuti.

Nejpopulárnějším typem kávovaru, zejména ve firmách, je plně automatický kávovar. Ten udělá všechny kroky přípravy kávy za vás. Můžete na něm nastavit hrubost mletí zrn i objem jedné kávy. Mívají zásobníky na zrnkovou i mletou kávu. To jediné, co po vás chtějí, je doplňovat zásobník na vodu. A občas odvápnit či spustit čisticí proces. Nic složitého za tu ušetřenou práci. Automatický kávovar je schopný uvařit vám spoustu kávy ve velmi krátkém intervalu. Není však naprostým pravidlem, že káva z drahého automatického kávovaru je nutně lepší než ta z levnějšího pákového.

Při výběru ideálního kávovaru tedy berte v úvahu hned několik věcí. Pro koho kávovar kupujete? Kolik kávy denně připravujete? Jaký typ kávy máte rádi? Jak silnou kávu preferujete? Jste ochotni investovat do kvalitnější zrnkové kávy i kávovaru samotného? Kolik času jste ochotni obětovat údržbě kávovaru? Odpovědi na nejen tyto otázky vás dovedou k ideálnímu kávovaru právě pro vás.

Pro Dudlu napsala: Iva Horychová