UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat krbová kamna?

Krbová kamna se v posledních letech těší velké oblibě. Poskytují nejen zdroj příjemného tepla, ale zároveň jsou i zajímavým interiérovým prvkem. Můžete si tak ve vašem domě užít krásné a romantické večery spojené s pozorováním plápolajícího ohně doprovázeného zvuky praskajícího dřeva. Otázkou ovšem zůstává to, jak taková krbová kamna vybrat. V tomto článku vám poradíme, podle čeho se při výběru rozhodovat.

jak-vybrat-krbova-kamna

Jak vybrat krbová kamna? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak si vybrat krbová kamna

Krbová kamna vybírejte podle potřebného výkonu. Záleží především na tom, jak velký objekt nebo místnost budou vytápět. Zde se můžete řídit jednoduchým pravidlem, že výkon 1kW vytopí místnost přibližně o 20 m3 ve staré zástavbě, u novostavby je to pak až dvakrát více.

Typy krbových kamen

Podle způsobu vytápění se pak krbová kamna rozdělují na dva typy:

  • jednoplášťová sálavá - z litiny
  • dvouplášťová konvekční - z ocelového plechu


Setkat se také můžete s provedením s teplovodním výměníkem nebo bez něj. V čem se tyto typy liší?

Záleží na tom, zda máte pomocí krbových kamen v plánu vytápět pouze jednu místnost nebo zda i další místnosti. Dále také váš výběr bude záviset na tom, jestli budete mít kamna připojená k topnému tělesu nebo zásobníku s ohřívačem vody, který slouží k vytápění celého rodinného domu. Pro tyto případy jsou jasnou volbou krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Na trhu jsou také dostupná plechová nebo kachlová kamna. Pro jaký typ se rozhodnout záleží na designu a také na několika dalších aspektech. Jedním z nich je to, že plechová kamna se zahřejí velmi rychle a dokáží tak během krátkého časového intervalu vytopit celou místnost. Ovšem také i rychle vychladnou. Naopak kachlová krbová kamna naakumulují teplo v keramických obkladech a nedochází tak k brzkému vychladnutí. Zároveň se i vyznačují snadnější údržbou oproti krbovým kamnům plechovým.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: