UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat snowboard?

Jízda na snowboardu je oblíbeným zimním sportem, který pomalu ale jistě začíná šlapat na paty populárnímu lyžování. Poohlížíte se i vy po novém snowboardu, ale nevíte si rady s jeho výběrem? Poradíme!

jak-vybrat-snowboard

Jak dlouhý vybrat snowboard? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak správně vybrat snowboard

Při pořizování snowboardu se zaměřte především na to, jaký styl jízdy si budete chtít nejčastěji užívat? Důležitá je pak také délka prkna s ohledem na vaši postavu, konkrétně záleží nejen na vaší výšce, ale i na váze.

Mezi styly jízdy na prkně patří:

  • freestyle neboli jízda na překážkách
  • freeride (jízda ve volném terénu, po prašanu)
  • universal/allround (jízda na snowboardu po sjezdovce)


Velikost snowboardu

Jakou tedy zvolit délku prkna? Obecně platí, že délka prkna by měla být po bradu. Delší by se vám hůře ovládalo, a naopak kratší by se mohlo při jízdě přetáčet. Vybírejte také podle vaší momentální hmotnosti. U snowboardů bývá uvedeno rozpětí minimální a maximální hmotnosti jezdce.

Dalším důležitým parametrem je také šířka snowboardu. Tady se rozhodujte podle velikosti vašich bot. V případě, že má jezdec na snowboardu nohu o velikosti 45 a vyšší, měl by se poohlédnout spíše po širším prkně.

Setkat se také můžete s různým stupněm tvrdosti. Měkčí prkna jsou vhodná pro začátečníky, a to především z toho důvodu, že se mnohem lépe ovládají. Je vhodné i pro freestyle jízdu. Tvrdší se hodí spíše pro pokročilé jezdce a jsou vhodnější pro agresivnější způsob jízdy.

Narazíte také na několik typů prohnutí. Pro začátečníky je vhodný typ „rocker“, naopak „camber“ sedne spíše zkušenějším. Tvar „flat“ se pak vyznačuje minimálním prohnutím a je vhodný do každého terénu, nejvíce pak do snowparku.

Specifickým typem jsou pak dámské snowboardy, které bývají užší a měkčí, a to z toho důvodu, že ženy mají jinou konstituci postavy a také mají jinde těžiště.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: