UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat skateboard?

Jízda na skateboardu je oblíbenou aktivitou dětí, teenagerů i dospělých. Pomáhá trénovat rovnováhu a má příznivý vliv na fyzickou i psychickou kondici. Zapojují se při ní svaly na nohách, rukou, zádech a břiše. Navíc také trávíte čas na čerstvém vzduchu, který je zdraví velmi prospěšný. Vypravit se s ním můžete do skateparku, na U-rampu nebo překonávat nejrůznější překážky. A jak vybrat ten správný skateboard?

jak-vybrat-skateboard

Jak vybrat skateboard pro dítě? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak si vybrat skateboard

Při výběru skejtu se rozhodujte především podle toho, zda jste spíše začátečník, mírně pokročilý nebo ostřílený jezdec s bohatými zkušenostmi. Pro začátečníky je skvělým řešením delší deska. Délka a šířka desky skejtu je uvedena v palcích. Pro začátečníky a mírně pokročilé se hodí skateboard o šířce 7,5" - 8". Tyto typy se vyznačují vysokou stabilitou a jsou vhodná k použití ve skateparku nebo k trénování triků. S délkou skateboardu se setkáte nejčastěji v hodnotách kolem 32“ (80 cm). Pro děti se hodí prkna spíše o kratší délce.

Důležité je zaměřit se také na kolečka. Ta mívají různou tvrdost a velikost. Obecně platí pravidlo, že menší a měkčí kolečka jsou pomalejší a oproti tomu naopak větší a tvrdší kolečka jsou rychlejší. Průměr koleček se pohybuje u nejmenších v hodnotách 50 – 53 mm, ty největší pak mají 101 mm i více a jsou určena pro profíky. Menší kolečka pak jsou vhodnější pro začátečníky.

Záleží také na nosnosti skejtu, která se pohybuje v hodnotách od 25 kg – 100 kg. Rychlost jízdy je závislá mimo jiné i na typu ložisek. Ložiska bývají označována názvem „ABEC“ a lichým číslem. To poukazuje na přesnost vyrobených ložisek. Řiďte se tím, že čím vyšší číslo, tím lépe a rychleji se vám na skateboardu pojede.

Setkat se můžete také s výrazy „longboard“, „pennyboard“ nebo „waveboard“, které se liší svým provedením, stabilitou a určením pro typ jízdy.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: