UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

10 rad pro zdravý spánek miminek a jejich maminek

Spánek hraje důležitou roli nejen ve světě dospělých, ale také vašich nejmenších. Neklidný spánek miminek může vést jak k jejich mrzutosti, tak k mrzutosti rodičů. Proto je potřeba miminku vytvořit prostředí adekvátní kvalitnímu spánku. Jak na to?

spanek-u-miminek

Co pomáhá na spánek u miminka | Zdroj: Pexels.com

Potřeba spánku u dětí

Zdravý spánek má vliv na fyzický i mentální vývoj dítěte. Navíc při něm dochází k růstu i k regeneraci sil dětí. Jestliže se u miminek projevuje nespavost a obecně trpí nedostatkem spánku, mohou být mrzuté, nesoustředěné a až příliš impulzivní. Navíc nevyspané dítě rovná se nevyspaná máma. Stejně jako má nedostatečný spánek negativní vliv na děti, stejně působí i na rodiče.

Potřeba spánku je u každého dítěte individuální a mění se s přibývajícím věkem.

  • Spánek novorozeňat a 2- až 3-měsíčních miminek se pohybuje okolo 18 až 20 hodin obvykle ve 4hodinových intervalech, které tvoří jídlo, přebalování a mazlení.

  • U dětí starých 4 až 6 měsíců dochází k rozlišování mezi dnem a nocí. Smysl pro tento rytmus se děti učí podle nejrůznějších vodítek, které vidí během běžných činností v rodině.

  • 8-měsíční miminka až roční děti spí zhruba 12 až 14 hodin, což zahrnuje i spánek přes den. To, kolik toho dítě naspí, je však individuální. Jak podporovat zdravý spánek miminek?

hracky-pro-nejmensi

Co pro klidný spánek miminka

  1. Spát v dobře vyvětrané ložnici

     
    Kvalita vzduchu se velice projevuje na kvalitě spánku. Není pravda, že miminko pro spánek potřebuje více tepla než dospělák. Ostatně obecně se nedoporučuje spát v přetopené ložnici ani dospělým rodičům. Proto dbejte na to, aby bylo v místnosti okolo 18 °C. Teplotu u miminka regulujte vhodnými dupačkami anebo přikrývkou.

  2. Vlhkost pokoje

    Hladina vlhkosti vzduchu v místnosti má vliv nejen na dýchání. Obecně se doporučuje, aby v místnosti bylo v zimě zhruba 45–65 % vlhkosti, v létě by vlhkost měla být okolo 40–60 %. Pokud byste v pokoji pro miminko měli příliš vlhko, mohlo by dojít k růstu plísní, které mohou vést až k alergiím. Naopak přílišné sucho dráždí dýchací cesty a sliznice nejen novorozencům, ale také jejich maminkám. Může kvůli tomu docházet i ke svědění pokožky, kašli či škrábání v krku.

  3. Žádné rušivé světlo 

    Obecně platí, že se ve tmě mozek lépe zklidní. S ubývajícím denním světlem se nejen dospělácké, ale také dětské tělo připravuje na spánek. Proto byste před uložením do postýlky měli v místnosti ztlumit světla. V ložnici by děťátko nemělo rušit žádné světlo z elektroniky ani zvenku. Pokud do pokoje proniká světlo, dochází k narušování tvorby spánkového hormonu melatoninu. Jestliže v noci kojíte a potřebujete k tomu světlo, vsaďte na červené, které tolik nedráždí.

  4. Jak pracovat s tichem

    Obecně se doporučuje miminko zvykat na různé ruchy a zvuky, které jsou pro běžný život přirozené. Během dne se nebojte chovat úplně normálně. Dítě si na zvuky zvykne a nebudou jej při denním spánku rušit. Při nočním spánku byste se však měli snažit o ticho maximální.

  5. Vytvořte si rituály 

    Aby miminko vědělo, že se blíží doba spánku, měli byste si nastavit určité rituály, které budou tuto dobu předznamenávat. Může to být třeba koupel nebo masírování. Masírování je nejlepší provádět olejíčky na zápěstí a na lýtkách. Rovněž můžete před spaním číst pohádku nebo se s miminkem mazlit.

  6. Postýlka se správnou matrací

    Zdravý spánek miminek podpoříte vhodnou matrací. Matrace by měla vyplňovat celou postýlku a být jedné tuhosti. Zpravidla se doporučují matrace tvrdší. Zcela nevhodná je matrace z paměťové pěny. Sáhnout byste měli po výrobcích z pěny studené, které poskytují výborné ortopedické vlastnosti a napomáhají správné termoregulaci. K matraci nezapomeňte pořídit pratelný chránič.

  7. Vybavení postýlky

    Miminko můžete z počátku nechat spávat v zavinovačce či v hnízdečku. Tento způsob mu totiž připomíná klidné a blízké prostředí maminčiny dělohy. Sáhnout však můžete i po přikrývce, pod kterou by se však miminko nemělo příliš potit. Šprlení postýlky zabezpečte měkoučkými mantinely. Do postýlky novorozeňat nepatří polštáře pod hlavu.

  8. Matrace pro rodiče

    Na klidném spánku miminek se podepisuje také celkové naladění rodičů, především maminky. Pokud jsou rodiče nevyspaní kvůli tomu, že se miminko budí, a navíc mají špatnou matraci, projeví se to na jejich náladě. Matrace pro dospělé by proto měla odpovídat nejen spánkové poloze člověka, ale také jeho hmotnosti či nárokům na tuhost matrace. Jestliže spí dítě společně s rodiči, je potřeba dát pozor na to, aby nemohlo propadnout do mezery mezi matracemi, nebo z postele spadnout.

  9. Miminko nepřetahujte

    Snažte se odhadnout přibližnou dobu, ve kterou bude chodit vaše miminko spát. Pokud jej přetáhnete, bude jeho uspávání náročnější. Ukonejšení miminka bude vyžadovat delší čas. Pomoci vám v tomto ohledu může to, že na něj budete klidně mluvit, zpívat mu nebo mu uděláte zklidňující.

  10. Dopřejte mu čerstvý vzduch

    Je obecně známo, že děti lépe spí, když přes den načerpaly nové podněty a byly na čerstvém vzduchu. Proto se snažte s miminkem chodit na procházky a postupně jej seznamujte s celým světem. Večer bude unavenější a bude dobře spát.

Pro Dudlu.cz sepsal tým: MatraceTropico.cz | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: