Jak vypadají potničky?

Potničky trápí většinou malé děti, nejčastěji pak miminka. Často pak tyto nepříjemné pupínky a vyrážka rodiče vyděsí, protože jejich děťátko najednou nemá dokonale hladkou tvářičku. Najednou vyvstávají otázky typu, jestli nezanedbali hygienu nebo zdali se nejedná o alergickou reakci na prací prášek nebo jídlo, které snědla kojící matka. Jak takové potničky poznat a co je pro ně typické? Dá se jich nějakým způsobem rychleji zbavit nebo zmizí samy?

jak-vypadaji-potnicky

Jak vypadají potničky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Potničky jsou v podstatě takovou vyrážkou z tepla. Vznikají především z toho důvodu, že novorozenci a malá miminka nemají ještě plně vyvinutý termoregulační systém tak jako dospělí. Stačí tak pobyt ve vlhkém nebo teplém prostředí, příliš mnoho vrstev oblečení a problém v podobě vyrážky je na světě. Za vinou může stát i horečka nebo nedostatečné osušení těla po koupání.

Potničky je možné zaměnit i za nějakou vyrážku, která bývá projevem různých dětských onemocnění. Co je tedy pro potničky typické a podle čeho je rozeznat od ostatních vyrážek? Potničky mají jako prvotní projev rudé drobné skvrny, které se ovšem postupem času změní na pupínky naplněné tekutinou, na jakési puchýřky. Tyto puchýřky za pár dnů prasknou, vysychají a zahojí se. Kůže se v místech puchýřků může třeba i loupat.

A na jakých místech těla dětí se potničky vyskytují nejčastěji? Nejvíce se mohou tyto pupínky objevit na tvářích a také v oblasti plenek, kde se často udržuje vlhkost. Zkrátka všude tam, kde se pokožka více potí a kůže tak nemůže tolik dýchat. Potničky se mohou objevit i v podpaží nebo tříslech.

A jak potničky ošetřovat? Většinou zmizí samy i bez vašeho zásahu. Vyzkoušet můžete různé hojící a vysušující masti nebo krémy na opruzeniny nebo krémy s obsahem zinku, které mohou pomoci hojení alespoň trochu urychlit. Skvěle působí i odvar z řepíku, který působí antisepticky.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení