UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je halta?

Slyšeli jste v gastronomii někdy pojem "halta"?  Halta je označení pro značku pokrmu, podávaného v řetězci pizzerií Yalta v New Yorku a Brooklynu. Nejznámější jsou jejich pizza rolky, jakési pizza sendviče - kruhové placky s kůrkou přeloženou jako obálka, naplněné sýrem a feferonkami a zapečené zvenku do křupava a uvnitř do rozpuštění. Halta si postupně získala oblibu po celém světě.

halta

Halta co to je?

Původ slova "halta"

Původ slova bychom našli v arabském výrazu pro rožně nebo v portugalském slově alti, který v portugalštině znamená "vysoký" a v tomto případě jde o druh používaného chleba.

V Saúdské Arábii se jako halta označují pizzové rolky, které se připravují z pita chleba, masa, zeleniny a sýra. Pita chléb se sroluje a vzniklá rolka se pak osmaží dokřupava. V Arábii a na Blízkém východě je halta častým předkrmem nebo svačinou. Podává se samotná nebo může být doplněna dalšími omáčkami, například hummus, tahini nebo yalta. 

Z čeho je halta

  • Halty se vyrábějí z moučného těsta, připravují se na rozpálené pánvi a obvykle se polévají olivovým olejem, zaatarem a rajčatovou omáčkou nebo tahini.
  • K dostání jsou v mnoha různých variantách, včetně vegetariánských, které se připravují se sýrem nebo jinými vegetariánskými přísadami.
  • Halty lze připravit několika různými způsoby: smažené, pečené nebo vařené v páře (nejběžnější způsob).


Co je to pizza rolka

Pizza roll je malá kulatá plněná pizza, která se přeloží jako burrito. Obvykle se plní sýrem, ale někdy se dodává i s jinými přísadami, například feferonkami nebo klobásou.

kuchynske-vychytavky

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: