Co je podmáslí?

O podmáslí už jste nejspíše nejednou slyšeli. Ale víte konkrétně, o co přesně se jedná, jak takovýto produkt vzniká a jaké má benefity pro naše zdraví? Podmáslí je mléčný produkt vznikající jako druhotný výrobek při stloukání másla. Má podobu téměř čiré tekutiny, a ne příliš výrazné chuti a vůně. Pro své blahodárné účinky je vhodné nejenom k vnitřnímu, ale také k vnějšímu užití.

co-je-podmasli

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pravé podmáslí jako takové je bohužel v současné době těžko k sehnání. Setkat se tak můžete s variantami jako je šlehané podmáslí nebo podmáslí kysané. Tyto produkty vznikají kysáním mléka nebo také mléka v kombinaci s pravým podmáslím. U těchto výrobků je také patrná mnohem výraznější chuť, protože pravé podmáslí jako takové v podstatě žádnou chuť nemá. Oproti němu má to kysané nebo šlehané také výrazně delší trvanlivost.

A jak můžete podmáslí konzumovat? Kromě klasického pití je vhodné k použití do pudinků, moučníků, salátů nebo buchet či lívanců. Hodí se i k výrobě pečiva. Skvěle chutná třeba čerstvý a křupavý podmáslový chléb.

kuchynske-vychytavky

Jak je na tom podmáslí co do výživových hodnot? Podmáslí disponuje nízkým obsahem tuku, a to přibližně kolem 1,5 %. Je tak skvělou volbou v případě redukčních diet. Kromě toho obsahuje také vysoce kvalitní a zdraví prospěšné bílkoviny. Je tak často vyhledáváno jako nápoj sportovců po sportovních výkonech. Podmáslí dále obsahuje důležitý antioxidant lecitin, který působí blahodárně na činnost mozku. Podmáslí je také bohaté na vápník, který je důležitý pro zdraví kostí a zubů. Dopřát si ho můžete i jako péči o pleť, které dodá hebkost a jemnost. Výborně se hodí i na kůži poškozenou popálením nebo jiným poraněním. Zábal je vhodný třeba i při úpalu.

Pravé podmáslí si můžete připravit i sami doma. Postačí vám k tomu jen jogurtovač, který si s jeho přípravou hravě poradí.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně: