Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je potravinářské barvivo?

Potravinářské barvivo neboli jedlé barvivo je látka používaná k přidání nebo zvýraznění barvy potravin. Používá se k tomu, aby potraviny vypadaly atraktivněji a lákavěji. Barviva se často přidávají do potravin, které by jinak neměly přirozeně atraktivní barvu, oblíbené jsou ale také v cukrářství, kde se s nimi dá dokonale kouzlit.

co-je-potravinarske-barvivo

Barvivo potravinářské (Zdroj fotky: Freepik.com)

Barvení potravinářským barvivem

 Miluji barvy a velmi ráda tvořím, potravinářská barviva jsou proto nezbytnými doplňky, které v mé kuchyni nesmí chybět. Myslím si, že když se řekne potravinářské barvivo, většina lidí si vzpomene na Velikonoce a barvení velikonočních vajíček. To ale není jediná možnost, jak lze potravinářské barvivo používat. Skvělou práci odvádí při pečení - co takhle upéct si duhovou bábovku? Děti ji budou milovat! 

Druhy potravinářského barviva

  1. Přírodní barviva

    Jsou získávána z přírodních zdrojů, jako jsou rostliny, ovoce, zelenina nebo minerály. Příklady zahrnují kurkumin (z kurkumy), karmínovou barvu (z košenilového hmyzu) nebo chlorofyl (z rostlin).

  2. Umělá barviva

    Jsou vytvářena synteticky a mají konzistentní a silnější barvy než přírodní varianty. Příklady zahrnují Tartrazin (E102), Allura Red (E129) nebo Brilliant Blue FCF (E133). Tyto látky musí být schváleny úřady pro použití v potravinách, aby byly zaručeny jejich bezpečnost.


Regulace používání potravinářských barviv se liší v různých zemích. V mnoha jurisdikcích existují přísné předpisy, které stanovují povolené množství a typy barviv, které mohou být použity v různých potravinách, aby se zaručila bezpečnost spotřebitelů. Tato pravidla mají za cíl minimalizovat možná zdravotní rizika spojená s konzumací potravinářských barviv.

Další využití potravinářského barviva

Já osobně nejsem zrovna dobrá cukrářka, takže duhová bábovka je takový můj barevný strop v oblasti pečení. Kde si ale s barvami opravdu vyhraji je moje práce. Pracuji ve školce a tam je tolik možností, kde můžeme potravinářské barvy použít. Třeba v zimě jsme naplnili PET láhve vodou smíchanou s potravinářským barvivem, do víčka jsme udělali díru a šli jsme malovat do sněhu.

kuchynske-vychytavky

Jasně, mohli jsme smíchat vodu s obyčejnou temperou, ale protože nechceme znečišťovat přírodu a ohrozit zvířátka, potravinářské barvivo bylo skvělou volbou. Úžasné využití jsem našla i při pokusech. Například jsme obarvili květiny, vyrobili barevný déšť, ukázali si výbuch sopky a jak z ní vytéká láva anebo jsme si vytvořili lávovou lampu. Největší úspěch mělo obarvování kostek cukru, které pak děti mohly ochutnat. A to vše s pomocí potravinářských barev. Potravinářské barvy jsou zkrátka skvělým pomocníkem, jak v kuchyni, tak při zábavě s dětmi. 


Pro Dudlu napsala: Karolína Rožnovská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: