UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to sukralóza?

Sukralóza je umělé sladidlo, které se v potravinářství označuje jako E 955. V roce 1976 ho vyvinuli vědci z britské společnosti Tate & Lyle. Je až 600 krát sladší než sacharóza, která je součástí klasického cukru, přesto je ale mnohonásobně zdravější. Sukralóza je totiž nekalorické sladidlo, které je cukru jen podobné, má však trochu odlišné chemické složení – na rozdíl od sacharózy je molekula sukralózy tvořena třemi atomy chloru. Ačkoli může syntetický původ tohoto sladidla mnohé odradit, výhody sukralózy převažují nad sacharózou.

co-je-to-sukraloza

Co to je sukraloza? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Sukralóza versus cukr

Jak už bylo řečeno, sukralóza je nekalorické sladidlo a je tomu tak proto, že z jedné kávové lžičky se do krevního oběhu absorbuje jen 15%, které jsou navíc ve velmi krátké době vyloučeny z těla močí. Žaludeční šťávy a enzymy totiž nejsou schopny sukralózu rozložit. Sukralóza je tedy nulovým zdrojem kalorií a je proto vhodná jak pro lidi trpící diabetem, tak při redukčních dietách. Další nespornou výhodou pak je, že oproti jiným umělým sladidlům je sukralóza pouze sladká, nikoli však nahořklá, jak tomu bývá.

Sukralóza v těhotenství a při kojení

Sukralózou mohou bez obav sladit své pokrmy i nápoje také těhotné ženy a kojící matky. Bývá dokonce přidávána i do hotových dětských příkrmů, a to z toho důvodu, aby se zamezilo zbytečnému přibírání na váze a snížilo se riziko vzniku obezity u dětí.

kuchynske-vychytavky

Užívání sukralózy

Sukralóza je ideální náhradou bílého cukru (tedy sacharózy), pokud jste se rozhodli jej omezit. Ostatním syntetickým sladidlům, jakým je například škodlivý aspartam, se raději vyhýbejte. Sukralózu používejte úplně stejně jako cukr – můžete ji přidávat do čaje, kávy nebo smoothie a sladit s ní vše, kam byste normálně přidali cukr, třeba koláče, pudink, kaši či nejrůznější dezerty nebo omáčky.

Mějte však na paměti, že stejně jako u běžného cukru, ani se sukralózou se to nemá přehánět, vždy se snažte dodržet maximální doporučenou denní dávku a nepřekračujte ji. Ta se pohybuje kolem 15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud byste dávku dlouhodobě překračovali, mohly by se u vás objevit jisté nepříjemné vedlejší účinky, například silný průjem, a bolesti břicha. V horších případech může nadužívání sukralózy vést k narušení přirozené střevní mikroflóry a zhoršenému vstřebávání léků, pokud nějaké užíváte.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: