Co je prosecco?

Patříte mezi milovníky vína? Rádi ochutnáváte nové odrůdy nebo máte svých pár oblíbených? A co třeba takové prosecco? Jedni ho milují, druzí zase nemusí. Co je Prosecco, čím se vyznačuje a při jakých příležitostech si ho ideálně dopřát?

co-je-prosecco

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Prosecco je šumivé víno a většina lidí ho má spojeno s létem. K létu prostě neodmyslitelně patří. A jak vznikl název? Ten byl odvozen od názvu italského města. Možná vám název Prosecco připadá vznešený, exkluzivní, zkrátka už název samotný označuje něco speciálního. A je to opravdu tak. Prosecco je skvělou volbou pro různé příležitosti. Hodí se k obědu, večeři nebo i jen tak. Je tak perfektním řešením pro posezení s partou přátel na terase nebo se hodí i ke grilování.

A jaká chuť je pro Prosecco typická?

Vyznačuje se lehkou a jemnou ovocnou chutí a skvělý závěr mu dodávají šumivé bublinky. V chuti můžete cítit tóny broskví, meruněk, jablek a hrušek. Tato kombinace jej dělá opravdu zajímavou a oblíbenou. Úžasně se hodí nejen pro speciální příležitosti, ale i pro běžný den. Jelikož neobsahuje Prosecco příliš mnoho zbytkového cukru, tak je spíše sušší. A právě proto je tolik oblíbené jako letní drink. Ideální je podávat ho vychlazené, a to nejlépe na teplotu 5-7°C. Drink můžete dozdobit třeba plátkem pomeranče.

Označení Prosecco ovšem může být použito pouze a jen pro vína vyrobená v Itálii. Italové jsou totiž na něj náležitě hrdí a svého pokladu si neskutečně váží. Tam se hrozny pěstují v malebném údolí se strmými terasovými vinicemi. Sklizeň hroznů tu je ovšem poměrně nebezpečná, a to především z toho důvodu, že půda je jílovitá.

kuchynske-vychytavky

A kam až sahá historie Prosecca?  

Historie započala již v roce 1754, kdy byla tato vinná odrůda popsána v díle autora Aureliana Acanti. Ve svém díle jej popisoval jako vynikající víno, které je vyráběno s tou největší možnou péčí.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vychytávky ze světa alkoholu: