Máte rádi kakao a čokoládu a chtěli byste je zkusit nahradit nějakou zdravější variantou? Pak sáhněte po karobu, který vás nadchne po všech stránkách!
Co to je karob? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak karob prospívá zdraví?
Karobový prášek je zdravější alternativou kakaa a čokolády. Získává se z plodů stálozelené dřeviny, konkrétně z lusků. Můžete se také setkat s názvem svatojánský chléb. Už ve starověkém Řecku a Egyptě patřil do jídelníčku.
Karob je bohatý na bílkoviny, minerály a vitamíny. Konkrétně se pyšní vysokým obsahem hořčíku, vápníku, železa, fosforu a vitamíny skupiny B. Dále obsahuje vitamín A a D. Karob je přírodním zdrojem aminokyselin a na rozdíl od kakaa neobsahuje kofein a alergenní látky.
Karob přináší i spoustu zdravotních benefitů. Pomáhá podporovat trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa nezpůsobuje hyperaktivitu. Bez obav jej tak můžete dát i vašim dětem a je tak vhodnou alternativou čokolády. Karob tedy ve srovnání s kakaem a čokoládou vítězí na plné čáře.
Čím se liší od kakaa?
Ve srovnání s kakaem je patrný značný rozdíl v obsahu cukrů a tuků. A jak si tedy karob ve srovnání s kakaem stojí? Oproti kakau je karob výrazně méně tučný a obsahuje více cukrů, takže není nutné už ho dále doslazovat. Potěší vás i nižší kalorická hodnota u karobu, a to až o třetinu. Díky tomu si tak můžete karob vychutnat bez výčitek a obav o vaši postavu.
Jaké jsou druhy karobu a jak ho využít?
Setkat se můžete se světlým a tmavým karobem. Jaký je v nich rozdíl?
Tmavý karob bývá více hořký a má i celkově výraznější chuť. Oproti tomu světlý karob je chuťově jemnější. A kde všude karob použít?
Jednoduše tam, kde byste jinak použili kakao. Hodí se jak pro pečené, tak i pro nepečené dezerty, do cukroví, kaší nebo sladkých pomazánek. Využijete je i při přípravě krémových náplní.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.