Co je psyllium?

Vláknina je pro zdraví člověka velmi důležitá a nezbytná. Z běžná stravy ji ale velká část lidí nepřijímá dostatečné množství. V takových případech je na místě její příjem zvýšit. Jednou z možností je užívání psyllia. Co to vlastně psyllium je a jaké má účinky?

co-je-psyllium

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Psyllium je na jemný prášek namleté osemení z rostliny jitrocele indického. Jeho hlavním znakem je vysoký obsah rozpustné vlákniny. Vyznačuje se i tím, že má nízkou kalorickou hodnotu. Užívání psyllia je naprosto snadné. Stačí jen stanovené množství rozmíchat ve vodě a vypít. Přimíchat jej můžete i do čaje nebo džusu. Záleží tedy na tom, jak vám osobně užívání nejlépe vyhovuje. Důležité je ovšem ještě poté zapít důkladně vodou. V tekutině totiž psyllium zvětší svůj objem, a to až 40x. V těle pak má podobu gelu, která prochází trávicím ústrojím. I z tohoto důvodu je nutné zvýšit při jeho užívání denní příjem tekutin.

Psyllium má spoustu blahodárných účinků na lidské zdraví. A které to jsou konkrétně? Psyllium pomáhá čistit trávicí ústrojí a odstraňovat z něj škodlivé toxické látky. Podporuje normální funkci trávicího systému a přispívá k metabolismu tuků. Je tak skvělým pomocníkem při různých redukčních dietách a dokáže vás zbavit přebytečných kilogramů. Napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu. Psyllium změkčuje stolici a zvětšuje objem. Je tedy skvělým pomocníkem při zácpě. Navíc také příznivě ovlivňuje kvalitu pleti.

Důležité je ovšem nepřekračovat maximální denní doporučenou dávku psyllia. Doporučované množství je u dospělého člověka 5 čajových lžiček denně. U těhotných žen je to pak 1 čajová lžička denně, u kojících matek 1,5 lžičky a u dětí od 6 let 1 čajová lžička za den. Toto množství pak je možné samozřejmě rozdělit do několika denních dávek. Vzhledem k tomu, že jde o vlákninu, mohlo by větší množství způsobovat nadýmání.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení