UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na zácpu?

Zácpa (lat. obstipace) je stav, kdy je vyprazdňování stolice nepravidelné, bolestivé a jeho frekvence je méně než dvakrát týdně. Příčinou bývá zpomalená peristaltika střev a s ní spojené obtížné vyprazdňování. Se zácpou se dost možná setkal alespoň jednou v životě každý.

Pokud se jedná o jednorázovou záležitost, nejde o nic závažného, ale jakmile se zácpa objevuje častěji nebo trvá delší dobu, dokáže hodně potrápit. Za zácpu ale nepovažujeme situaci, kdy se stolice nedostavuje každý den, ale třeba obden – pokud se nevyskytují žádné další potíže, je vše v pořádku. 

jak-na-zacpu

Jak na zácpu (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příznaky zácpy

Jak poznáte, že trpíte zácpou? Podle těchto příznaků:

  • stolice se dostavuje méně než dvakrát týdně
  • stolice je tuhá a objemnější
  • můžete pociťovat bolest při vyprazdňování
  • může se objevit pocit nedostatečného vyprázdnění


Typy a příčiny zácpy

Rozlišují se dva základní typy zácpy – akutní a chronická.

  1. Akutní zácpa

    Akutní zácpa trvá jen krátkou dobu a nejčastěji bývá způsobena stresem. Většinou se objeví při cestování a změně prostředí, kdy dochází k přechodnému zadržování stolice - spontánní defekační reflex je potlačován, následkem čehož je pak utlumen a může tak dojít k jednorázové zácpě. Akutní zácpa se obvykle velmi rychle upraví sama a nevyžaduje léčbu.

  2. Chronická zácpa

    Naproti tomu chronická zácpa má dlouhodobý charakter a také hůře reaguje na léčbu. Příčiny mohou být různé a je třeba po nich pátrat. Často jsou na vině nemoci trávicího traktu, nádorová onemocnění, hemoroidy, ale také jiné potíže a choroby postihující například močové cesty, gynekologické či neurologické potíže. Zácpu mohou způsobovat i některé léky. Pokud vás tedy trápí chronická zácpa, určitě navštivte lékaře.


Jak se zbavit zácpy

Akutní zácpa obvykle nevyžaduje vyšetření lékařem, ale dost často postačí režimová opatření – změna stravy, zvýšený příjem tekutin a více pohybu. To vše napomáhá k lepšímu zažívání, optimální střevní motilitě a tekutiny zlepšují konzistenci stolice. Případně můžete sáhnout po volně dostupných lécích proti zácpě.

Zdravou stravou se myslí především potraviny bohaté na vlákninu – ty zlepšují střevní peristaltiku a zároveň pomáhají zdravému trávení. Patří sem luštěniny, celozrnné pečivo, obilné vločky a müsli, sušené i čerstvé ovoce (meruňky, švestky, fíky), ořechy, semínka, brokolice, avokádo, pohanka a jiné.

Dostatečný pohyb má vliv na správnou motilitu střev, lepší zpracovávání potravy a posun stolice v trávicím traktu. Pomůžou i pravidelné procházky svižnější chůzí. Správný pitný režim je důležitý nejen při zácpě, potřebujeme ho k všeobecnému zdraví. Funguje hlavně jako prevence zácpy, ale může pomoci i během ní. Osvědčenými nápoji v boji proti zácpě jsou čerstvé ovocné šťávy a džusy, konkrétně meruňkový a švestkový.

Babské rady pak říkají, že pokud se ne a ne vyprázdnit, je dobré uvařit si šálek kávy (nejlépe s mlékem), v klidu ho vypít a dost možná vás pocit nucení na stolici vyžene na záchod ještě dřív, než kávu dopijete. Pokud ale trpíte chronickou zácpou, raději vyhledejte lékaře.

sportovni-vyziva

Prevence zácpy

Prevence zácpy se nijak zvlášť neliší od léčby bez užití laxancií (léků proti zácpě). Zdravé zažívání podpoříte především pestrou stravou bohatou na vlákninu, pravidelným pohybem a dostatečným pitným režimem (ideálně byste měli vypít alespoň dva litry tekutin denně).

Pro Dudlu sepsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si WC doplňky:

Pokračujte v čtení blogu: