UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je dextróza / glukóza?

Dextróza a glukóza jsou výrazy označující hroznový cukr. Čím je vlastně typický, co nám jeho konzumace přináší a jak je to s vlivem na naše zdraví? Hroznový cukr je typem cukru rychle se vstřebávajícím a typickým svým vysokým glykemickým indexem. Jedná se o jednoduchý cukr, který tělo může okamžitě přeměnit na energii. Má vysokou kalorickou hodnotu, ale je bez tuku. Bývá často využíván kulturisty a sportovci k doplnění energie během tréninku.

co-je-dextroza-glukoza

Co je dextróza a glukóza? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je hroznový cukr?

Dextróza, glukóza nebo také hroznový cukr je rychlým a kvalitním zdrojem energie a síly. Jedná se o monosacharid a je typický tím, že se běžně vyskytuje v přírodě, nejčastěji pak v hroznech. Odtud tedy název „hroznový cukr“. Dextróza či glukóza se vyznačuje stejným obsahem sacharidů jako bílý cukr. V tomto ohledu jsou tedy oba cukry srovnatelné. Rozdíl je ovšem v tom, že hroznový cukr díky tomu, že se jedná o monosacharid, se nerozkládá a okamžitě se tak vstřebává do krevního oběhu. Může tak ihned zásobit tělo potřebnou dávkou energie.

Díky tomu, že se jedná o okamžitý zdroj energie, je glukóza vhodná při zvýšené fyzické námaze nebo únavě. Glukóza je obsažená i v nejrůznějších energetických drincích, regeneračních nápojích vhodných po tréninku.

sportovni-vyziva

Dextróza bývá také vyráběna z kukuřičného cukru a je rychle i jednoduše stravitelná.

A kdy si ji můžete dopřát?

Jednou z možností je její využití v případě, že máte právě nedostatek energie. Pomůže vám nejenom před tréninkem. Další možností je její užívání vytrvalostními sportovci, kteří ji často užívají v malých dávkách během svých dlouhých tréninků.

Dextróza je také vhodná po tréninku jako takovém, kdy zvyšuje rychlost absorbování živin. Její konzumace po tréninku zvyšuje hladinu inzulínu, což zároveň zajišťuje snadnější absolvování bílkovin do těla a rychlejší regeneraci  organismu po náročných sportovních výkonech.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: