UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je travarica?

Travarica je chorvatský národní klenot mezi destiláty a jak už sám její název napovídá, jedná se o pálenku vyrobenou z vinné révy a směsi trav a aromatických bylin. Ze samotných rostlin se však travarica nepálí, bylinky se v ní pouze nechávají louhovat. Nápoj má typickou nazelenalou barvu po bylinkách, někdy s nádechem do žluta. Stejně jako rakije se obsah alkoholu v travarici pohybuje okolo 40% z celkového objemu.

co-je-travarica

Co je travarica? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Chorvatská travarica

Chorvatská pálenka travarica je velmi podobná tradiční rakiji, ovocné pálence, která je oblíbená zejména v jihovýchodní Evropě (v Bulharsku, Albánii, Bosně a Hercegovině, Severní Makedonii, Srbsku nebo právě v Chorvatsku). Vyrábí se ze zkvašeného ovoce a mívá okolo 40% alkoholu, rakije domácí výroby pak bývá ještě o něco silnější, podíl alkoholu tvoří 50 až 60%. 

V přímořských částech Chorvatska, odkud travarica pochází, bychom našli spoustu různých druhů tohoto destilátu, které se liší se obvykle obsaženými bylinkami. Nejčastěji v travarici najdeme bylinky jako je máta, routa, levandule, rozmarýn, smil, vavřín, jalovec nebo šalvěj. Někdy se do ní přidává dokonce i pelyněk. Můžou být ale i jiné a míchají se v různém poměru.

kuchynske-vychytavky

Jak se travarica podává

Travarica se podává jako aperitiv před jídlem, nejčastěji v kombinaci se sladkými sušenými fíky. Stejně jako jakýkoli jiný aperitiv, i travarica vyniká typickou hořkou chutí, žádnou sladkost v ní proto nenajdeme. Úkolem aperitivu je totiž zklidnit žaludek a neutralizovat žaludeční kyseliny před jídlem.

Chorvaté si této pálenky necení jen pro její obsah alkoholu nebo chuť, používají travaricu také jako lék na různé neduhy – pijí ji například při trávicích potížích, chřipce a nachlazení, a obsahuje-li také pelyněk, je možné ji použít také k masáži bolavých zad.

Pokud se v létě chystáte na dovolenou do Chorvatska, určitě tam neváhejte travaricu ochutnat, je to totiž chorvatský národní poklad. A až si budete lámat nad tím, co svým blízkým ze svých cest přivézt, odpověď je jasná.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: