UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak opražit dýňová semínka?

Podzim v kuchyni se nese ve znamení dýní. Ať už kupujete dýni za účelem přípravy dýňové polévky nebo jiného receptu, vždy vám z dýně zbydou semínka. Byla by ale velká škoda je vyhodit. Kromě toho, že jsou dobrá na chuť, obsahují i cenné minerály, vitamíny a vlákninu. Proto je nejlepší dýňová semínka dále v kuchyni zpracovat. My si tu ukážeme, jak dýňová semínka pražit. Ale existují i varianty, kdy se semínka vaří nebo pečou v troubě.

jak-oprazit-dynova-seminka

Jak opražit dýňová semínka do polévky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Postup jak opražit dýňová semínka

  1. Nejprve je třeba ze semínek odstranit zbytek dužiny. Začneme jejím ručním oddělováním. Posléze si na pomoc vezmeme do ruky cedník, semínka propláchneme a pod tekoucí vodou prsty odstraňujeme dužinu.

  2. Semínka pak pečlivě usušíme utěrkou nebo je vložíme na deset minut do trouby.

  3. Poté vyndáme pánev a necháme na ní rozpustit malé množství tuku (másla, sádla či oleje). V této fázi můžete i experimentovat s bylinkami a přidat na pánev např. bazalku. Máte-li radši pikantnější chuť, můžete volit třeba pálivou papriku, sušený česnek nebo chilli. Někdo zde používá i vegetu, koření na pizzu nebo sójovou omáčku. Preferujete-li naopak sladší chuť, nebojte se použít skořici, cukr a muškátový oříšek.

  4. Po pár minutách restování koření přisypeme semínka, která necháme na mírném plamenu restovat zhruba dvacet až třicet minut.

  5. V mezičase je pravidelně promícháváme, aby se semínka pražila rovnoměrně a nedošlo k jejich připálení. Pražení ukončíme v momentě, kdy jsou semínka lehce orestovaná nebo pořádně zbarvená dozlatova, dle vaší libosti. Na konci procesu je dle chuti ještě osolíme, pokud jsme tvořili semínka naslano. Nezapomeňte s konzumací semínek chvíli počkat, abyste si nespálili jazyk.

kuchynske-vychytavky

Jak pražená dýňová semínka využít?

Opražená dýňová semínka se slanou příchutí můžete použít jako posyp do dýňové polévky nebo zeleninového salátu. Nebo je můžete mlsat třeba u sledování Netflixu se skleničkou vína v ruce. Hodí se i jako drobné pohoštění pro návštěvy. A sladká i slaná varianta pražených dýňových semínek se hodí i na cesty jako levná, chutná a zdravá svačinka.


Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: