Jak uvařit pohanku?

Pohanka má své místo v tradiční české kuchyni. Konzumovat se dá jak ve sladké, tak i slané variantě. Máte-li chuť na dezert, upečte si z ní nákyp nebo připravte kaši se semínky, ořechy a ovocem. Naslano se pohanka hodí jako příloha všude tam, kam většinou dáváme rýži.

jak-uvarit-pohanku

Jak uvařit pohanku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Dále pak se pohanka dává do polévek, tvoří se z ní placky nebo z ní lze třeba udělat náplň do paprik. V obchodech narazíte na pohanku v mnoha jejích podobách – pohanku lámanku, pohankové vločky, loupanou pohanku, pohankovou mouku, pohankovou krupici atd. Pohanka v sobě ukrývá cenné minerály a vitamíny, a proto příznivě působí na naše zdraví.

Především pohanka napomáhá správnému dýchání a normální činnosti kardiovaskulárního systému. Že stále nevíte, o jaké potravině je řeč? Mluvím o bezlepkové pseudoobilovině, která má lehkou oříškovou chuť. Kromě jejího všestranného využití v kuchyni a jejích zdravotních benefitů má pohanku i tu výhodu, že je jednoduchá na přípravu. Uvařit pohanku zvládne úplně každý.

Pohanku nejprve propláchněte ve studené tekoucí vodě, aby se očistila od případných nečistot. Pak ji můžete klasicky uvařit ve vodě. Do hrnce dejte jeden díl pohanky a dva díly vody, vodu osolte a přiveďte k varu. Vařte ji zhruba patnáct minut. Pak ji ochutnejte. Měla by být měkká, ale pevná na skus. Tímto dlouhým vařením však přijdete o vzácné živiny.

Spíš se tedy doporučuje úprava pohanky v podobě kratšího vaření nebo máčení přes noc. V tom prvním případě opláchnutou pohanku vařte jen cca pět minut, pak ji odstavte z plotny a v zakrytém hrnci ji nechte dojít zhruba dalších dvacet minut. V případě druhém pohanku večer zalijte vroucí vodou, zakryjte pokličkou a nechte ji namočenou přes noc. Ráno tak budete mít o snídani postaráno. Při úpravách pohanky berte v úvahu druh, který jste koupili. Mírně se bude postup přípravy lišit.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení