UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak péct v silikonové formě?

Snad v každé české rodině se čas od času o víkendu peče bábovka. Tento sladký zákusek je rychlý na přípravu, má mnoho obměn a potěšíte jím každou návštěvu. Jestliže jste však v pečení dezertů začátečník a vlastníte-li keramickou nebo hliníkovou formu na bábovku, určitě máte nemilé zkušenosti s vyklopením této dobroty. Nejlepším řešením je proto péct bábovku v silikonové formě. 

jak-pect-v-silikonove-forme

Jak péct v silikonové formě? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Výhody silikonové formy

Klasické formy musíte umět správně vymazat tukem a vysypat moukou (strouhankou či kokosem). Jestliže však na tyto činnosti nemáte trpělivost nebo čas, pořiďte si do vaší kuchyně formu ze silikonu.

Silikonová forma má kromě nepřilnavého povrchu i další výhody:

  • Zkracuje dobu pečení až o třetinu
  • Lze ji mýt ručně i v myčce na nádobí
  • Dá se použít ve všech typech trub (elektrických, plynových i mikrovlnných)
  • Je lehká a díky srolování zabere málo místa v kuchyňské skříni
  • Silikonové formy existují v mnoha provedeních a můžete si tak zvolit pro vás ideální tvar, rozměr a barvu


Zásady pečení v silikonové formě

  • Před prvním použitím formu umyjte teplou vodou, osušte a vymažte olejem, při dalším pečení již vytření tukem není třeba

  • Moučníky pečte ve formě na plechu. Silikon je nestabilní, hůře drží tvar a formu plnou tekutého těsta byste obtížně dostávali do trouby. Formu tedy umístěte na plech v momentě, kdy do ní budete lít těsto.

  • Upečené pokrmy vyklopte až zchladnuté a krájejte je až po vyjmutí z formy, nožem by se forma mohla poškodit. Po upečení formu položte na mřížku, lépe se tak rozprostře teplo a pokrm dobře udrží svůj tvar.

  • Při umývání formy nikdy nepoužívejte drátěnku, stačí papírový ubrousek.

kuchynske-vychytavky

Já na pečení v silikonové formě nedám dopustit. Kromě formy na bábovku vlastním i silikonové formy na muffiny a vánoční cukroví. Máte-li obavy z bezpečnosti materiálu, uklidním vás, silikon je zdravotně nezávadný. Stačí formu zakoupit u atestovaného výrobce. Nedejte tedy na nejlevnější cenu na trhu, pak byste mohli schytat nekvalitní výrobek, ze kterého by se při pečení mohly do moučníku uvolňovat škodlivé chemikálie.


Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová | Edit: Andrea Bělohradská

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: