UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak připravit hovězí steak?

Hovězí steak nebo také biftek (z anglického beef steak) je pro spoustu zkušených i méně zkušených kuchařů tak trochu strašák. Ve skutečnosti jsou však všechny obavy zbytečné, protože vyberete-li si to správné maso, máte napůl vyhráno. Zbytek je už pak jen otázkou pár minut soustředění. Možná se vám stalo, že jste se pustili do přípravy domácího steaku a místo toho, abyste rodině či hostům vytřeli zrak, výsledkem vašeho snažení u plotny byl kus masa tvrdý jako podešev. Pokud ano anebo jste biftek doposud nezkoušeli a rádi byste, mám tu pro vás jednoduchý návod, jak uspět hned napoprvé.

jak-pripravit-hovezi-steak

Hovězí steak jak připravit? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Výběr masa

Klíčem k úspěchu je výběr toho správného kousku hovězího masa. Nejlepší maso na steak seženete samozřejmě u dobrého řezníka, pokud na něj ale nemáte štěstí, můžete se dnes poohlédnout i ve větších obchodních řetězcích, kde pomalu, ale jistě začínají též prodávat ucházející maso vhodné přímo na steak.

Ideální hovězí maso, z něhož připravíte dobrý steak, by mělo být uzrálé alespoň tři týdny. Takové maso poznáte tak, že už nebude jasně červené, ale hnědé, a na omak velmi měkké. Odleželé maso na steak koupíte pod označením „stařené“. Je sice dražší než maso čerstvé, ale pokud si chcete doma připravit opravdu dobrý a křehký hovězí steak, stojí za to si připlatit.

Na steak se hodí masa s následujícím označením:

 • rumpsteak
 • flank steak
 • rib-eye steak
 • t-bone steak
 • ponterhouse


Postačí vám ale také pravá svíčková, roštěnec, kýta či plec. Vždy se pak poohlížejte po maso, které má tloušťku alespoň dva centimetry – pokud byste připravovali steak z tenčího plátku, můžete se rovnou rozloučit s růžovým prostředkem, protože by se propekl skrz na skrz.

Stupně propečení

U hovězího steaku existuje pět stupňů propečení:

 • rare (krvavý steak, který je pouze prohřátý)
 • medium rare (tmavě červený uprostřed, lehce růžový k okraji a navrchu hnědý)
 • medium (klasika, růžový vnitřek, dobře tepelně upravený)
 • medium well (světle růžový vnitřek)
 • well done (úplně propečený steak, ani náznak růžové barvy masa).


Nejčastěji se na talířích objevuje steak středně propečený, tedy medium.

kuchynske-vychytavky

Recept na dokonalý hovězí steak

Pro 2 osoby budete potřebovat:

 • 2 plátky vyzrálého roštěnce o tloušťce alespoň 2 cm (použít můžete i jiné druhy hovězího, o nichž jsem psala výše)
 • mořská sůl a čerstvě mletý pepř
 • lžíce rostlinného oleje
 • pánev se silným dnem, nejlépe takovou, kterou můžete vložit do trouby
 • pekáček (nemáte-li pánev vhodnou do trouby)


Postup:

 1. Oba plátky masa z obou stran potřete trochou oleje, lehce osolte a opepřete a nechte zhruba půl hodiny odpočívat na talíři.

 2. Zapněte troubu a začněte ji předehřívat na 180°C. Pánev rozpalte nasucho, vložte do ní plátky masa a zprudka opékejte 3 minuty z obou stran. Výsledkem by mělo být maso krásné hnědé barvy, které jde snadno podebrat z pánve. V tuto chvíli máte steak propečený jako rare, tedy krvavý. Můžete u toho zůstat anebo ho ještě dopéci, máte-li rádi více propečené maso.

 3. Pánev s masem vložte do vyhřáté trouby. Pokud nemáte pánev s odnímatelnou rukojetí, která je vhodná i do trouby, maso přendejte do pekáčku. V troubě pak pečte při teplotě 180°C tak dlouho, než získáte vámi požadovaný stupeň propečení – medium trvá 5 až 8 minut, well done 12 až 15 minut. Do masa se vůbec nemusíte bát sem tam píchnout a zkontrolovat stupeň propečení, zvlášť jste-li začátečník.

 4. Po vytažení z trouby nechte maso alespoň 10 minut odpočívat přikryté třeba kouskem alobalu.


Podávejte s pečenými bramborami, bramborovou kaší nebo zeleninovým salátem. Ke steaku pak doporučuji přidat libovolnou omáčku nebo dip.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: