UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak udit ryby?

Historie uzení ryb se datuje až do dob starověku, kdy lidé používali uzení především k tomu, aby potraviny vydržely co nejdéle. Udilo se vše možné – maso, sýry, ryby. A právě v tomto článku bude řeč o uzení ryb. Dozvíte se zde všechny potřebné informace a sami uvidíte, že uzení ryb je velmi snadné a zvládne ho v podstatě každý, kdo vlastní udírnu.

udit-ryby

Jak dlouho udit ryby?

Ryby vhodné na uzení

Udit můžete ryby sladkovodní i mořské. Vhodnými druhy ryb na uzení jsou:

  • kapr
  • pstruh
  • úhoř
  • makrela
  • losos
  • lín
  • karas
  • sumec
  • candát


Ryby je možné udit buď celé nebo naporcované třeba na podkovy či filety, záleží na jejich velikosti a vašich preferencích. Výhodou domácího uzení ryb je, že jsou mnohem šťavnatější než uzené ryby z obchodu a mají také intenzivnější chuť a aroma.

kuchynske-vychytavky

Příprava ryb na uzení

Každou rybu, kterou se chystáte udit, je potřeba nejprve vykuchat (pokud jste nekoupili již vykuchanou rybu), zbavit šupin, očistit a důkladně opláchnout a osušit. Před samotným uzením pak rybu připravíte jedním ze dvou způsobů:

  • buď ji naložíte do nálevu s kořením a bylinkami
  • anebo ji nasucho nasolíte


Uzení ryb

  1. Naložení do nálevu

    Příprava nálevu na naložení ryb před uzením je velmi jednoduchá. Budete potřebovat sůl, vodu a koření. Na 5l vody použijete 150g soli, přivedete k varu, přidáte koření (pepř, nové koření, bobkový list), bylinky dle chuti (kopr, rozmarýn a další), případně drcený česnek, přivedete k varu, povaříte 5 minut a do zchladlého nálevu ryby naložíte na 8 hodin, nejlépe však přes noc. Druhý den je krátce opláchnete, osušíte a můžete udit.

  2. Suché nasolení

    Druhý způsob přípravy ryb na uzení je též velice snadný, jedinou nevýhodou je, že ryby nejsou tak šťavnaté jako v případě naložení do nálevu. Očištěné ryby jednoduše nasolíte zvenku i zevnitř. Pamatujte, že vnitřek ryby se vždy solí méně než její kůže. Rybu můžete před nasolováním klidně i několikrát mělce naříznout. Použít můžete jak klasickou kamennou sůl, tak mořskou, a pokud chcete, můžete do ní přimíchat oblíbené bylinky. Takto nasolené ryby necháte odpočinout okolo 3 hodin, po té je opláchnete vlažnou vodou, osušíte a můžete je začít udit.

  3. Uzení

    Máte-li ryby naložené a připravené, je čas přemístit je do udírny vyhřáté na 80°C. Ryby zavěsíte na háčky, menší kousky pak rozprostřete na rošt. K uzení používejte buď bukové dřevo nebo piliny, ty je pak potřeba jednou za čas kropit vodou. Ryby se udí tak dlouho, dokud nedostanou typickou zlato-hnědou barvu, trvá to okolo 3 hodin, záleží však na velikosti ryb, proto je třeba je kontrolovat. Uzené ryby následně zabalíte do pečícího papíru a uložíte do lednice.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: