UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit připálený hrnec?

Je možné, že vaše kuchařské pokusy zrovna nedopadly a výsledkem je minimálně připálený hrnec. Máte chuť hrnec hned vyhodit? Jo, to já občas taky, ale hrnce nejsou zrovna spotřební zboží. Je tedy lepší se je naučit pořádně vyčistit, než kupovat nové. Jak vyčistit připálený hrnec?

jak-vycistit-pripaleny-hrnec

Jak rychle vyčistit připálený hrnec? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vyčistit připálený hrnec snadno a rychle

Existuje hned několik způsobů, jak efektivně a poměrně snadno vyčistit nádobí od nevzhledných připálenin, které obvykle drží jako čert. 

 1. Solná lázeň

  Dopřejte hrnci čas se solnou lázní. Na dno připáleného hrnce nalijte vodu a přijdete hodně soli. Vodu se solí přiveďte k varu a odstavte. Hrnec nechte zhruba hodinu odmočit. Po hodině vezměte dřevěnou vařečku nebo špachtli a odstraňte co nejvíce připálenin. Pokud se vám jen lehce chytla omáčka, tak máte hotovo. Zbytky stačí vzít houbičkou nebo kartáčem na nádobí při mytí.
 2. Ocet nebo citron

  Jestli váš hrnec stále vypadá jako by vylezl z uhelného dolu, tak musíte nasadit těžší kalibr. Povolejte do zbraně citron nebo ocet. Na dno nádoby opět nalijte vodu, přidejte stejné množství octa nebo citrónové šťávy. Hrnec postavte na sporák a vodu s octem přiveďte k varu. Vařte přibližně 10 minut, odstavte a nechte odmočit. Tenhle způsob odstraňování připálenin má ještě jednu výhodu. Ocet pohlcuje pachy.  Po hodině odmáčení zkuste dřevěnou špachtlí odstranit co nejvíce připálenin.

 3. Jedlá soda

  Pořád nic? Voláme na pomoc jedlou sodu. Pozor, jedlá soda není vhodná na nepřilnavé povrchy a hliník. Postup je stejný jako u vody s octem, jen tentokrát při varu ještě přidejte celý pytlíček jedlé sody a vařte minimálně 15 minut. Doba varu záleží na znečištění hrnce. Odmočit, oškrábat, umýt. Tohle jsou tipy a triky, na které jistě máte všichni suroviny doma.

kuchynske-vychytavky

Další tipy na čištění připáleného hrnce

Máme pro vás i pár dalších tipů:

 • Coca Cola - Cola obsahuje kyselinu fosforečnou, kterou obsahuje i spousta čistících přípravků. Colu nalijte do hrnce a nechte působit. Až se připáleniny začnou uvolňovat, pomožte jim dřevěnou špachtlí.

 • Sypký prací prášek - na půl litru vody dejte 2 velké polévkové lžíce pracího prášku a přiveďte k varu. Vařte, dokud se připáleniny nezačnou odlupovat. Jestli využijete tuto radu, tak nezapomeňte hrnec následně řádně umýt saponátem na nádobí.

 • Chemické přípravky - jestli selhaly veškeré výše uvedené způsoby, je čas sáhnout po chemii. Na trhu existuje spousta přípravků. 


Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: