UPOZORNĚNÍ: Objednávky se zbožím od značky Housedecor budou mít z logistických důvodů 5 denní zpoždění.

Jak zahustit omáčku?

Jíšky, zásmažky, zahušťování omáček nebo polévek. Kuchařské téma par excellence. Dala by se o něm jistě napsat celá kniha, ale dnes se pokusíme alespoň o kratší povídání, které vám přesto může při vaření pomoci.

jak-zahustit-omacku

Jak zahustit omáčku (Zdroj: Pexels.com)

Jíška dělá kuchaře

Vše začíná u jíšky, která je úhelným kamenem zahušťování. Leckdo se jí bojí, ale je to zbytečné. Základní jíška se dělá tak, že do horkého tuku (oleje či másla) vsypete zhruba stejný objem hladké pšeničné mouky. Za stálého míchání restujete do hladka. Doba závisí na tom, zda chcete světlou, nebo tmavou jíšku. Až docílíte správné barvy, přilejete vodu (nebo jinou tekutinu, třeba vývar či mléko) opačné teploty – tedy do horké jíšky, vlažnou či chladnou. Rozmícháte. Necháte zavařit a postupně přiléváte další vodu.

Jíškové variace

Jíšku či zásmažku lze však v praxi dělat taky rovnou v cibulovém (tedy mouku vsypete do cibulky restované na oleji) nebo třeba zeleninovém základě. Dokonce ji můžete zkusit udělat třeba z celozrnné žitné nebo špaldové mouky. Jde to a jídlo má více živin, vlákniny a zajímavější, jemně oříškovou chuť. Jíšku si taky můžete předem připravit nebo si ji naopak udělat na pánvi či v rendlíku až v průběhu vaření – když třeba zjistíte, že by guláš, polévka nebo omáčka potřebovaly ještě dohustit. Jíška by se však měla aspoň cca 30 minut provařovat, aby zanikla pachuť mouky a škrob byl lépe stravitelný. A nezapomeňte, že do jíšky lijeme vždy tekutinu opačné teploty, aby nevznikly hrudky.

Domácí fígle

Existuje i spousta jiných – byť gastronomicky méně košer – způsobů zahušťování. Například si lze rozmíchat mouku v dostatečném množství vody, mléka nebo smetany a tuto směs nalít do polévky či omáčky. Říká se tomu zátřepka či záklechtka. Voda, v níž mouku rozmícháváte, by měla být vlažná – lije se však do horké tekutiny (omáčky, polévky). Některé omáčky lze zahustit třeba i žloutkem nebo máslem. Spíše u polévek, gulášů nebo jiných méně nóbl jídel lze pak použít i skrojek chleba, nastrouhaný brambor, kukuřičnou či obilnou kaši.

Pro Dudlu sepsal: Michal Vašek