Co je kryptoměna?

Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální měny, které k zabezpečení používají kryptografii. Díky tomuto bezpečnostnímu prvku je kryptoměnu obtížné padělat. Charakteristickým rysem kryptoměny a pravděpodobně jejím nejpřitažlivějším kouzlem je její organická povaha - není vydávána žádným centrálním orgánem, což ji činí teoreticky imunní vůči vládním zásahům nebo manipulaci.

co-je-kryptomena

Co je to kryptoměna? (Zdroj: Dudlu.cz & MidJourney.com)

První kryptoměna

První kryptoměnou, která zaujala veřejnost, byl Bitcoin, který v roce 2009 uvedl na trh jednotlivec nebo skupina známá pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. V únoru 2015 bylo v oběhu více než 14,6 milionu bitcoinů s celkovou tržní hodnotou 3,4 miliardy dolarů. Úspěch bitcoinu dal vzniknout řadě konkurenčních kryptoměn, jako jsou litecoin, namecoin a další.

Jak funguje kryptoměna

Kryptoměny fungují velmi podobně jako běžné peníze s jedním zásadním rozdílem: nejsou řízeny žádnou vládou ani centrálním orgánem. Místo toho je vše založeno na matematice. Kryptoměna jsou digitální peníze, které lze převádět mezi uživateli kdekoli na světě. Je to něco jako hotovost - jen digitální.

Díky tomu může kdokoli s připojením k internetu posílat a přijímat peníze kdekoli a kdykoli. Na rozdíl od hotovosti však digitální měny nejsou vázány na konkrétní vládu nebo banku - což znamená, že nemají omezení a poplatky za převod peněz přes hranice nebo po celém světě.

darky-pro-ajtaky

Druhy kryptoměn

Existuje celá řada kryptoměn, z nichž každá má své jedinečné vlastnosti a hodnoty. Mezi nejoblíbenější patří:

  • Bitcoin (BTC) - první kryptoměna, kterou v roce 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto. Je to také nejznámější a nejpoužívanější kryptoměna na světě. Bitcoin využívá technologii blockchain, která umožňuje bezpečné transakce bez prostředníka. Systém je decentralizovaný a není pod kontrolou žádné centrální autority ani banky, takže je transparentnější a méně náchylný k podvodům než tradiční platební systémy, jako jsou kreditní karty nebo PayPal.

  • Ethereum (ETH) - vytvořil ho Vitalik Buterin v roce 2013 jako způsob, jak na jeho blockchainové síti vytvářet decentralizované aplikace (dapps). Mince ethereum se nazývá ether a lze ji použít k placení transakčních poplatků a služeb v rámci dapps postavených na platformě ethereum. Ethereum používá inteligentní kontrakty, což jsou dohody, které se automaticky provádějí při splnění určitých podmínek - podobně jako vám automat vydá sladkou tyčinku, jen když do něj nejprve vložíte dostatek mincí!

Proč používat kryptoměny?

Když používáte platformu na kryptoměny, můžete si bitcoin nebo ether koupit pomocí své kreditní karty nebo bankovního účtu okamžitě, aniž byste museli procházet zdlouhavým ověřovacím procesem jako u coinbase nebo circle. Stačí zadat svou e-mailovou adresu.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: