UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to hoax?

Slovo hoax (výslovnost houks), nebo fake news by se dalo z angličtiny přeložit jako "kachna", "fáma" nebo "falešná zpráva". Jedná se o poplašné zprávy, jejichž autoři hojně využívají mystifikaci, polopravdy i naprosté lži. 

co-je-hoax
 
Jak poznat hoax? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Co znamená hoax

Dříve se hoaxy řešily více (alespoň mi to tak přijde) zejména na Facebooku a podobných sítích. Hoax znamená šíření falešné zprávy, nebo také dezinformace. Patří sem ale také různé řetězové vzkazy, které když nebudeme sdílet a přeposílat dál, budeme mít deset let neštěstí a podobně. Věřte ale, že takové věci a hlášky podobného typu jsou opravdu nesmysly. Autor tím pouze škemrá o pozornost a sdílení a skrývá to za to, co lidi chytne nejvíce za srdce.
 

darky-pro-ajtaky

Dezinformační hoaxy

Hoaxy mají za účel nás vystrašit Na sociálních sítích jich ještě (troufnu si říct) i na dnešní dobu můžeme najít mraky a ani je nemusíme nějak vyhledávat - na sociálních sítích se nám ukazují samy, což je bohužel problém. Mnoho lidí se totiž domnívá, že hoaxy jsou založené na pravdě.

Existuje hned několik druhů hoaxů:

  • zábavné hoaxy - řetězové e-maily, které mají za úkol vystrašit nebo slibovat 
  • falešný poplach - poplašná zpráva o hrozícím nebezpečí, které však reálně neexistuje, protože jde o zprávu plnou výmyslů a polopravd
  • prosby - zprávy, které příjemce emočně vydírají, prosí je například o peníze na léčbu apod.


Jak se hoaxům bránit

Podle mě to není určitě normální a osobně mám jednu radu, která by všem, kteří toto téma nějakým způsobem řeší, mohla pomoci. Ta rada  zní, že jediné, co pomáhá na to, aby hoaxy podobného typu vymizely ze světa, je prostě je ignorovat, protože jinak se budou šířit dále a dále a lidé je budou pořád sdílet a takhle to bude pořád dokola a nikdy se těchto otravných hoaxů opravdu nezbavíme.

To, jestli se něco stane, nebo nestane našim blízkým, neovlivňují facebookové příspěvky a bylo by docela dobré, aby si to spousta lidí už konečně uvědomila a byl by od takových poplašných a falešných zpráv klid a pokoj. Nicméně doufám, že vy hoaxům nevěříte a pokud už na nějaký narazíte, tak jej můžete například u  Facebooku nahlásit. Je to nejlepší cesta, jak dojde k jejich vymizení.
 
Pokud chcete být v obraze, existuje aktuální seznam hoaxů na Hoax.cz a mapa České Dezinformační Scény.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: