Jak založit datovou schránku?

Datová schránka je definována jako elektronické úložiště speciálního typu zřízené podle příslušného zákona č. 300/2008 Sb., které je určeno k doručování elektronických dokumentů mezi orgány veřejné moci a fyzickými a právnickými osobami. Využijí ji především osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a firmy. 

jak-zalozit-datovou-schranku

Jak založit datovou schránku (Zdroj fotky: Freepik.com)

Moje datová schránka (datovka)

Pro komunikaci s úřady doporučuji zařídit si datovou schránku. Ta slouží mnohdy stejně, jako kdybyste tam byli osobně. Do datovky, jak se datové schránce říká, se přihlašujete pomocí ověřené identity, proto není potřeba mít žádný ověřený podpis ani nic podobného. Tím pádem vám odpadnou cesty na úřad a můžete všechno začít vyřizovat online, hezky z pohodlí domova. Jak si datovku založit?

  1. Na kontaktním místě Czech POINT

    Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT, to znamená třeba na České poště (i když možná to bude právě ta nejdelší část). O datovou schránku můžete také požádat osobně tak, že předáte vyplněnou žádost na podatelnu Ministerstva vnitra. Myslím, že to se asi vyplatí lidem v Praze, nebo pokud tam máte cestu.

  2. Žádost poštou

    Další možností je zaslání žádosti poštou. Vyplněnou žádost s úředně ověřeným podpisem pošlete na adresu Ministerstva vnitra, která je Ministerstvo vnitra, Nad Štolou 3, poštovní schránka 21, 170 34 Praha 7. Já bych to raději za sebe poslala doporučeně. Protože pak máte jistotu, že to tam opravdu došlo.

  3. Založení online

    Online ji založíte na https://chcidatovku.cz/, kde vyplníte potřebné údaje a k tomu potřebujete občanský průkaz nebo pas. K tomu vám přijde potvrzení na email a pak jednoduše skočíte na nejbližší Czech POINT, kde vám vyjedou přihlašovací údaje, ověří si údaje z občanského průkazu, nebo pasu. A dají vám přihlašovací údaje

darky-pro-ajtaky

Aktivace datové schránky

Po založení datové schránky doporučuji do deseti pracovních dnů se přihlásit. Aby vám přidělené dočasné heslo nepropadlo a změnit si ho na své. Jinak se pak musí měnit pravidelně. Ale od doby, co datovou schránku založíte pak už komunikujeme s úřady pouze a jednoduše z pohodlí domova. Ať se jedná o daňové přiznání, či podání nějaké žádosti na sociální odbor, nebo chcete zjistit, kolik bodů vám zbývá na řidičáku atd. 

Jen je otázkou, jak rychle nám pak odpoví  (z vlastní zkušenosti ale vím, že vyřízení je většinou rychlejší, než jinou cestou). Ještě upozorním, že datová schránka je pro úřední komunikaci zdarma a nic se za ní neplatí (pokud ji tedy nepotřebujete pro pravidelnou komunikaci na firemní účely).

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: