Jak založit datovou schránku?

Pokud se rozhodneme, že potřebujeme s úřady komunikovat často, doporučuji zařídit si datovou schránku. Ta pro úřady slouží mnohdy stejně, jako kdybychom tam byly osobně.  A ani nemusíme mít ověřené podpisy a další běhání kolem (máme totiž ověřenou datovou schránku, a to nám stačí). Tím pádem nám odpadnou cesty na úřad a můžeme všechno začít vyřizovat online, hezky z pohodlí domova.

jak-zalozit-datovou-schranku

Jak založit datovou schránku (Zdroj fotky: Freepik.com)

Moje datová schránka (datovka)

Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT, to znamená třeba na České poště (i když možná to bude právě ta nejdelší část). O datovou schránku můžete také požádat osobně a to tak, že předáme vyplněnou žádost na podatelnu Ministerstva vnitra. Myslím, že to se asi vyplatí lidem v Praze, nebo pokud tam máte cestu. Ale pokud byste tam chtěli jet třeba z Olomouce, tak to považuji za úplnou zbytečnost a ta pošta bude asi rychlejší.

Další možností je zaslání žádosti poštou. Vyplněnou žádost s úředně ověřeným podpisem pošlete na adresu Ministerstva vnitra, která je Ministerstvo vnitra, Nad Štolou 3, poštovní schránka 21, 170 34 Praha 7. Já bych to raději za sebe poslala doporučeně. Protože pak máte jistotu, že to tam opravdu došlo.

Online ji založíte na https://chcidatovku.cz/, kde si to vyplníte a k tomu potřebujete občanský průkaz, nebo pas. K tomu vám přijde potvrzení na email a pak jednoduše skočíte na nejbližší Czech POINT, kde vám vyjedou přihlašovací údaje, ověří si údaje z občanského průkazu, nebo pasu. A dají vám přihlašovací údaje.

Tady pak doporučuji do deseti pracovních dnů se přihlásit. Aby vám přidělené, dočasné heslo nepropadlo a změnit si ho na své. Jinak se pak musí měnit pravidelně. Ale od doby, co datovou schránku založíte pak už komunikujeme s úřady pouze a jednoduše z pohodlí domova. Ať se jedná o daňové přiznání, či podání nějaké žádosti na sociální odbor, nebo chceme zjisti kolik bodů nám zbývá na řidičáku atd. A pak s úřady komunikujeme i o půlnoci a 7 dní v týdnu.

Jen je otázkou, jak rychle nám pak odpoví  (z vlastní zkušenosti ale vím, že vyřízení je většinou rychlejší, než jinou cestou). Ještě upozorním, že datová schránka je pro úřední komunikaci zdarma a nic se za ní neplatí (pokud ji tedy nepotřebujeme pro pravidelnou komunikaci na firemní účely).

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení