UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyfotit obrazovku?

Občas si potřebujeme vyfotit obrazovku u počítače, nebo i u mobilního telefonu. Třeba jako důkaz komunikace s operátorem firmy, nebo jen pro pobavení ostatních, uchování zprávy a podobně. Jak vyfotit obrazovku na počítači a jak na mobilu?

jak-vyfotit-obrazovku

Jak udělat print screen obrazovky (Zdroj: Freepik.com)

Jak vyfotit obrazovku na počítači

U systémů s Windows a i u některých distribucí Linuxu to jde velmi jednoduše klávesou označenou PrtSc, neboli print screen. V některých případech je na klávesnice potřeba stisknout ještě současně klávesu Ctrl nebo Fn, aby se aktivovala správná funkce tlačítka. Stačí tedy jeden stisk klávesy a záznam obrazovky máme zkopírován v paměti počítače (podobně jako když kopírujeme text pomocí kláves CTRL+C).

Teď je potřeba snímek obrazovky vložit do nějakého programu, či aplikace. Ve Windows nám například bohatě postačí program Malování. Po spuštění vybraného programu nebo editoru tak učiníme jednoduše pomocí kombinace kláves CTRL+V. Případně příkazem vložit z nabídky.

Jak na mobilu vyfotit obrazovku

U mobilních telefonů je to o něco komplikovanější. U telefonů se starším Androidem to lze pomocí nainstalované aplikace, u novějších modelů postačí dvojité poklepání kloubem prstu na obrazovku. Některé telefony takovou aplikaci mají již v základu, u jiných si ji musíme stáhnout, nejlépe vyhledáním v aplikaci Obchod Play.

darky-pro-ajtaky

Já třeba používám aplikaci Screenshot touch, která mi pak na ploše zobrazí tlačítko, pomocí kterého mohu aktuální obrazovku jednoduše vyfotit. V aplikaci je potřeba stisknout Start capture monitoring service a povolit aplikaci snímání obrazovky. Je také potřeba, aby v nastavení bylo povoleno vykreslení přes ostatní aplikace, to je potřeba učinit po instalaci, aplikace na to při spuštění většinou sama navádí.

Aplikací ale existuje celá řada a je potřeba vyzkoušet, která vám bude vyhovovat nejlépe. Je celá řada možností, jsou aplikace, jako například Screen Recorder, neboli Rekordér Obrazovky, které umí snímat, i nahrávat video (celý záznam činnosti) obrazovky mobilního telefonu.

Jak na iPhone vyfotit obrazovku

U iPhonu lze takový snímek pořídit také velmi rychle. Aktuální obrazovku vyfotíte pomocí stisku tlačítka spánku (tj. také on/off tlačítko) a tlačítka plochy zároveň. Po současném stisku obou tlačítek vám displej bíle problikne a ozve se stejný zvuk, jako když pořizujete fotografie. Tlačítka pak rychle uvolněte. Snímek obrazovky pak najdete ve svých fotkách.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: