Jak zrychlit počítač?

Máte starší notebook nebo stolní počítač, který se nejen pomalu spouští, ale práce na něm je poměrně obtížná, protože je zpomalený? Nejen vlivem stáří výpočetní techniky, ale také z dalších důvodů může docházet k jejímu zpomalování, což není příliš pohodlné pro práci. V důsledku toho se programy déle spouštějí, pomalejší je i odezva, mohou se i zasekávat. Tato situace má ovšem svoje řešení. Vyzkoušet můžete některý z tipů, který vám může pomoci počítač nebo notebook zrychlit tak, aby zase šlapal jako hodinky.

jak-zrychlit-pocitac

Jak zrychlit počítač? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jedním z kroků, který může vést k vyšší rychlosti, je odinstalování aplikací, které nepoužíváte. Projděte si seznam veškerých nainstalovaných aplikací a programů na vašem zařízení a zamyslete se nad tím, které jsou pro vás užitečné a které už nikoliv. Ty jednoduše odstraňte. Pokud vás trápí pomalejší start, a tím teď není myšleno vaše ranní vstávání, nýbrž nastartování vašeho PC, pak vyzkoušejte zakázat spouštění některých programů ihned po startu. Ty totiž mohou načítání operačního systému dost prodloužit.

Pokud používáte internetový prohlížeč, pak dbejte také na to, abyste neměli otevřeno příliš velké množství oken. Zároveň také jednou za čas dopřejte vašemu prohlížeči kompletní očistu v podobě odstranění tzv. cookies a dočasných souborů.

Problém se zpomaleným počítačem může způsobovat také malware, neboli škodlivý software. Takovýto software je nutné odstranit. Někdy vás na ně mohou Windows upozornit, případně není na škodu provést kompletní kontrolu disku. Využít můžete i různé speciální programy na vyčištění počítače od škodlivého software a nepotřebných souborů.

Vaše pokusy o zrychlení počítače se nesetkaly s úspěchem? Pokud výše uvedené tipy nepomáhají, můžete vašemu počítači dopřát pořádnou vzpruhu v podobě zvýšení kapacity operační paměti nebo nahrazením klasického disku (HDD) o poznání rychlejším diskem (SSD).

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení