Jak zrychlit notebook?

Jak zrychlit starý notebook? Způsobem, který mám vyzkoušený a zabere vždycky, je celý počítač kompletně smazat a systém s programy nainstalovat znovu, tzv. “na čisto“. Notebook vám pak bude pravděpodobně fungovat stejně rychle jako v čase, když jste ho kupovali. Jaké jsou další možnosti?

jak-zrychlit-notebook

Jak vyčistit a zrychlit notebook zdarma? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak zrychlit starý notebook

Dalším způsobem, jak docílit zrychlení notebooku, je dokoupení dodatečné operační paměti a rozšíření notebooku. Zde ale záleží na tom, zda u vašeho notebooku tuto možnost máte. Tady vás to něco stojí, ale pravděpodobně získáte za málo peněz hodně muziky a nemusíte nic instalovat znovu.

Podobně dobrou investicí může být i nákup externího SSD disku, který budete používat místo vašeho dosavadního, nebo alespoň pro odkládání mezipaměti. Tady je ale opět potřeba buď vše nainstalovat znovu na nový disk, nebo alespoň systém správně nastavit, aby dočasné soubory a odkládací paměť ukládal na nový a rychlý SSD disk.

darky-pro-ajtaky

Další možnosti

Existují i možnosti, jak si zrychlit odezvu procesoru, a to pomocí tzv. přetaktování. Je to o tom, že do procesoru počítače nebo paměti pustíte větší napětí, ale zde pak přicházíte o záruku a také snižujete životnost notebooku. Tuto možnost bych tedy nedoporučoval, navíc je to dnes poměrně složité a u některých modelů prakticky nemožné.

Naopak tím nejlepším způsobem, jak notebook zrychlit, je jeho vyčištění od nepotřebných dat. Například odstraněním nepoužívaných programů, včetně jejich zbytků (toto umí třeba dobře program Revo Uninstaller, myslím, že je i na vyzkoušení zdarma. Také existují placené aplikace jako například Tune Up Utilities, které jsou také na měsíc zdarma a alespoň jednou tak pomohou počítač vyčistit a zrychlit.

Také pomáhají systémové nástroje, které uspořádají nahraná data, například defragmentace disku. Málo místa na disku totiž také velmi často zpomaluje chod počítače, jelikož nemá kam odkládat dočasné soubory. Já osobně používám kombinaci více metod. Čas od času notebook pročistím a když už to nepomáhá a je to nevyhnutelné, zformátuji disk, nahraji znovu celý systém (u nových notebooků s Windows 10 stačí dát obnovení továrních dat). Sice s tím strávím celý den, ale mělo by to vždy tak alespoň na 3 roky zase vydržet (pokud čas od času čistíme).

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: