Jak zrychlit notebook?

Spolehlivým způsobem, jak zrychlit notebook je pořídit si nový, ale to nás vyjde zbytečně draho a navíc stejně musíme vše instalovat a nahrávat znovu, takže nás to stojí nejen peníze, ale vlastně i dost času. Ale výsledek bude zaručený.

jak-zrychlit-notebook

Jak zrychlit notebook? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak zrychlit starý notebook - Zdarma návod

Dalším, lepším způsobem, který mám vyzkoušený a zabere vždycky je celý počítač kompletně smazat a celý systém a programy nainstalovat znovu, tzv. “na čisto“. Notebook vám pak bude pravděpodobně fungovat stejně rychle, jako v čase, když jste ho kupovali, nebo se tomu alespoň přiblíží. Výsledek nám ale může zkreslovat to, že současné aplikace a prohlížeče jsou mnohem náročnější, než před několika lety, kdy jsme notebook kupovali.

Tady se nám nabízí další možnost, dokoupení dodatečné operační paměti a rozšíření notebooku. Zde ale záleží na tom, zda u vašeho notebooku tuto možnost máte. Tady vás to něco stojí, ale pravděpodobně získáte za málo peněz, hodně muziky a nemusíte nic přeinstalovávat.

Podobně dobrou investicí může být i nákup externího SSD disku, který budete používat místo vašeho dosavadního, nebo alespoň pro odkládání mezipaměti. Tady je ale opět potřeba buď vše nainstalovat znovu na nový disk, nebo alespoň systém správně nastavit, aby dočasné soubory a odkládací paměť ukládal na nový a rychlý SSD disk.

Existují i možnosti, jak si zrychlit odezvu procesoru pomocí tzv. přetaktování. Je to o tom, že do procesoru počítače, nebo paměti pustíte větší napětí, ale zde pak přicházíte o záruku a také snižujete životnost notebooku. Tuto možnost bych tedy nedoporučoval, navíc je to dnes poměrně složité a u některých modelů prakticky nemožné.

Naopak tím nejlepším a s minimální investicí je to, že notebook vyčistíte od nepotřebných dat. Například odstraněním nepoužívaných programů, včetně jejich zbytků (toto umí třeba dobře program Revo Uninstaller, myslím, že je i na vyzkoušení zdarma. Také existují placené aplikace jako například Tune Up Utilities, které jsou také na měsíc zdarma a alespoň jednou tak pomohou počítač uklidit.

Také pomáhají systémové nástroje, které uspořádají nahraná data, například defragmentace disku. Málo místa na disku totiž také velmi často zpomaluje chod počítače, jelikož nemá kam odkládat dočasné soubory. Já osobně používám kombinaci více metod. Čas od času notebook pročistím a když už to nepomáhá a je to nevyhnutelné, zformátuji disk, nahraji znovu celý systém (u nových notebooků s Windows 10 stačí dát obnovení továrních dat). Sice s tím strávím celý den, ale mělo by to vždy tak alespoň na 3 roky zase vydržet (pokud čas od času čistíme).

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení