UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat notebook?

Ať už hledáte notebook na práci, studium, hraní her, sledování filmů nebo surfování po internetu, důležité je sáhnout po tom správném modelu. Nenechte se zlákat naleštěnou reklamou prodejců a raději si vyberte model přesně na míru vašim potřebám. Jak na to? Projděte si náš návod, podle čeho vybrat notebook. Díky nám budete mít hned jasno!

jak-vybrat-notebook

Jak vybrat notebook? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Není notebook jako notebook

Ještě než přistoupíte k samotnému výběru, rozmyslete si, na co notebook chcete používat. Trh s laptopy je totiž obrovský a pro každého zákazníka se najde něco. Do jaké kategorie patříte vy?

  • Pro občasné domácí použití si vystačíte s nenáročným notebookem. Pokud se na něm chcete dívat na filmy, brouzdat po internetu a prohlížet fotografie, doporučujeme úhlopříčku minimálně 13 palců. Baterie ani výkon nemusí být špičkový.

  • Vášniví gameři by si měli vybrat speciální notebook na hry, který má hardware přizpůsobený vyšším nárokům.

  • Grafici a designéři ocení notebook s dotykovým displejem, ale důležité je, aby měl větší displej a silný výkon.

  • Pro studium či práci mimo kancelář je ideální ultrabook. Zapomeňte na těžké notebooky, ze kterých vás bolí záda a taškám z nim praskají řemeny. Nejlepší ultrabook vás potěší minimálními vahou a rozměry, díky kterým je perfektně skladný a skvěle se s ním pracuje, ať už jste kdekoliv.

Jaký operační systém je nejlepší

  • V domácnostech se nejčastěji setkáme s Windows. Do notebooku s tímto OS můžete nainstalovat spoustu aplikací a her, poradí si i s náročnými a vědeckými aplikacemi. Na trhu jsou v širokém cenovém rozpětí a výbavě, a tak uspokojí téměř každého zákazníka.

  • Apple macOS je OS vhodný především pro kancelářskou práci a grafiky. Je rychlý a výkonný. MacBooky jsou ale poměrně drahé, a navíc na ně nenainstalujete tak široké množství aplikací a her jako na Windows.

  • Méně časté OS jsou Linux a Chrome OS. Linux je zdarma a využívají ho především programátoři a pokročilejší uživatelé, jelikož funguje na velmi odlišném principu než ostatní operační systémy.

  • Chrome OS je jednoduchý a notebooky s ním moc nestojí. Bohužel na něj nainstalujete pouze programy a aplikace od společnosti Google. Notebook s Chrome OS tak využijete většinou jen pro brouzdání na internetu. Výhodou je nízká cena.


darky-pro-ajtaky

Jak vybrat notebook

  1. Neberte výkon na lehkou váhu

    Výkon notebooku ovlivňuje zejména procesor (CPU). Hlavními výrobci jsou Intel a AMD, přičemž Intel platí za „chytřejší“ a dražší. Ideální je pořídit alespoň 2jádrový procesor, jelikož čím víc jader, tím vyšší výkon. Dívejte se také na frekvenci – čím vyšší, tím lépe pro vás.

  2. Operační paměť ovlivňuje rychlost práce

    Do operační paměti (RAM) se ukládají data, se kterými právě pracujete a ke kterým chcete mít rychlý přístup. Čím vyšší RAM, tím více se toho do ní vejde a notebook bude šlapat jako hodinky. Jakmile se RAM přeplní, notebook začne využívat vnitřní úložiště a celkově se zpomalí. Pro běžné použití si vystačíte s 4 GB RAM, náročnější uživatelé by ale měli koukat nad 8 GB. Hráči, grafici, architekti a další alespoň okolo 16 GB.

  3. Velikost pevného disku = velikost úložiště

    Čím větší je interní pevný disk, tím více souborů, dokumentů, programů a her notebook pojme. Pevné disky se rozdělují na HDD a SSD. HDD mají větší kapacitu a nestojí tolik peněz. SSD nebývají tak velké, za to pracují mnohem rychleji.

    Nevýhodou je vyšší cena – ta se ale v posledních letech začíná vyrovnávat a už to není tak dramatické. Pevné disky v notebooku mají velikost od 160 GB do cca 1 TB. Pokud by vám úložiště nestačilo, vždy je možnost dokoupit externí disk.

  4. Grafická karta je duší notebooku

    Grafická karta převádí data na obraz. Pro běžné použití (brouzdání, filmy atd.) vám postačí méně výkonná, tzv. integrovaná grafická karta. Pokud jste ale profesionálové, nebo chcete notebook na hry, doporučujeme koupit zařízení s její výkonnější sestrou, dedikovanou grafickou kartou. Některé náročnější aplikace a vědecké programy bez ní nerozjedete.

  5. Maximální komfort jen se správným displejem

    Větší displej oceníte při práci s grafickými programy, hraní her nebo častém sledování filmů. Pokud ale chcete notebook jen na surfování po internetu, nemusíte si s tímto parametrem příliš lámat hlavu a bude stačit standardní notebook v akci.

    Větší displej se pojí s vyššími nároky na baterii. Zpravidla také ukazuje na to, že notebook bude mít silnější výkon. Bohužel ale i vyšší hmotnost. Pokud ho budete mít většinu času na stole a pracovat na něm, jděte do toho. Nejčastěji si lidé kupují takový s rozměrem 15,6 palců, ale i 18 palců je skvělý. V případě, že chcete laptop na cestování a potřebujete, aby byl skladný, kupte si raději displej okolo 10 až 12,5 palců.

Cena

  • Pro nenáročné domácí použití od 5000 Kč nahoru
  • Kancelářská práce, filmy, surfování okolo 15 000 - 20 000 Kč
  • Kvalitní herní notebook stojí od 25 000 Kč nahoru
  • Profesionálové (grafici atd.) by se měli poohlédnout v kategorii 35 000 Kč a výš

Pro Dudlu napsal: Michal Vašek | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: