UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je dystopie?

Dystopie, slyšeli jste toto slovo. Víte co je? Dystopie je žánr spekulativní literatury, který se často odehrává ve vymyšlené společnosti budoucnosti. Dystopie se vyznačují negativními aspekty, jako je totalitní vláda a společenský řád, ztráta svobody nebo úplný rozpad společnosti. Dystopie se vyskytují také ve vědeckofantastické literatuře, literárních dílech a dalších uměleckých žánrech. Může být také použita jako argumentační prostředek v politických debatách a kritice.

co-je-dystopie

Co je dystopie? (Zdroj: MidJourney)

Dystopie v literatuře

Dystopická literatura je žánr, který se zaměřuje na negativní aspekty společnosti, často v budoucnosti. Dystopické romány se staly populárními v poslední době, ačkoli byly psány po celou historii.

Mezi nejznámější dystopické romány patří například:

  • Devatenáct osmdesát čtyři" od George Orwella (1949)
  • Brave New World" od Aldouse Huxleyho (1932)
  • Běžící muž" od Stephena Kinga (1982)

Dystopie se vyskytují ve všech literárních žánrech, včetně science fiction, fantasy a hororů. Záměrem autorů je ukázat, jak se dokonalá společnost může pokazit, pokud se stane příliš regulovanou nebo pokud je nad životy občanů příliš velká kontrola.

antistresove-hracky

Dystopie se objevují ve filmu a hrách

Dystopie se vyskytují v mnoha různých typech médií: například ve filmech a videohrách.

  • Hladové hry od Suzanne Collinsové - v tomto dystopickém románu odehrávajícím se v postapokalyptické Severní Americe jsou teenageři nuceni bojovat na život a na smrt v přímém televizním přenosu. Hlavní hrdinka Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) se dobrovolně přihlásí, aby v hrách zastoupila svou mladší sestru poté, co je vybrána do soutěže.
  • Dárce by Lois Lowryová - v tomto románu oceněném Newberyho cenou, který je zasazen jako utopie, kde všichni společně usilují o mír a rovnost, má jejich mírumilovný způsob života i temnou stránku. Dárce se musí rozhodnout, zda chce v těchto podmínkách žít dál, nebo odejít s Jonasem (Brenton Thwaites).
  • The Maze Runner by James Dashner - V tomto dystopickém románu pro mládež o přežití uvnitř neustále se měnícího bludiště plného smrtelně nebezpečných tvorů známých jako truchlící, kteří loví lidi pro zábavu, vede Thomas (Dylan O'Brien) svou skupinu přeživších skrz jejich bludiště.

Termín dystopie zavedl J. B. Priestley v roce 1935. Slovo pochází z řeckého δυσ- ("dys-" - špatný) + τοπος ("topos" - místo), tedy "špatné místo", obdoba dřívějšího sousloví utopie ("žádné místo").

Opakem utopie je dystopie (antiutopie), která označuje specifický dystopický svět, jenž je obvykle dějištěm vědeckofantastických románů nebo filmů. Opakem dystopie je utopie (utopický svět).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: