UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to frustrace?

Už jste někdy slyšeli slovo frustrace a setkali jste se taky s tím, co toto slovo znamená? Pokud ne, tak v tomto článku máte možnost se o tomto tématu dozvědět něco blíže.

co-je-frustrace
 
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co znamená slovo frustrace?

Je to stav, který se projevuje, pokud je z nějakého (ať už jakéhokoliv) důvodu nenaplněná psychická, nebo fyzická potřeba. Fyzické potřeby – tím je myšlený například spánek, jídlo, pití, pohlavní styk. Těmi psychickými se zase myslí například věci jako láska, porozumění, vyslyšení a tak dále. Uvedu několik příkladů. 

Máte určitý cíl (například dodělat střední školu). Snažíte se strašně moc, učíte se na maturitu jako o život, sedíte v knížkách. Nakonec se vám ale maturita nepovede a neuděláte ji. Pokud ji neuděláte a hodně vám na tom záleželo, dostaví se frustrace. Takto bychom označili frustraci psychickou.

Frustrace v partnerském vztahu - například frustrací může být i to, že spolu s partnerem dlouhodobě nemáte pohlavní styk a jeden z vás toho druhého pořád odmítá. Hádáte se a nemáte jeden pro druhého vlídného slova. To, že nemáte pohlavní styk a vzniká frustrace, řadíme do frustrace fyzické, to, že vám chybí porozumění od partnera a tak podobně, se zařazuje do psychické. 
 

antistresove-hracky

Jak se frustrace projevuje?

Frustrace je dlouhodobý stav. To neznamená, že když se jeden den s partnerem hádáte, zákonitě jste frustrovaní - ne. Frustrační problémy mají delší trvání. Frustrace jako taková se projevuje například stresem, agresivitou, smutkem, návaly vzteku, lítostí, pláčem, nedostatkem spánku, ale může to být i naopak – přebytkem spánku. I tak se ale cítíte unavení a nevyspalí a protivní. Frustrovaný člověk uvnitř sebe nemá žádnou energii. 

Jak se frustrace zbavit?

Základem toho, abyste se frustrace zbavili, je najít příčinu – proč vlastně frustrace přetrvává a dále pracovat na tom, aby se potřeby naplnily.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: