UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to mobbing?

Možná už jste se v zaměstnání setkali osobně nebo alespoň zprostředkovaně s výrazem „mobbing“. O co se vlastně jedná a co je pro něj charakteristické? Čím je mobbing typický a dá se proti němu vůbec nějak bránit?

co-je-to-mobbing

Mobbing co to je? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co to je mobbing?

Mobbing společně s bossingem patří mezi projevy šikany na pracovišti. Konkrétně mobbing je projevem psychického týrání a násilí v zaměstnání mezi kolegy. A jaké jsou charakteristický znaky mobbingu?

Jak poznat mobbing?

Proto, abychom mohli nazývat šikanu ze stran kolegy mobbingem je důležité naplnění několika různých znaků. Jedním z nich je pravidelné a dlouhotrvající projevy, a to minimálně 1x týdne po dobu alespoň půl roku. Jedná se tedy pouze a jen o cílené a dlouhodobé útoky jednotlivce nebo skupiny jednotlivců na další osobu.

Mobbing se často také šiří skrytými způsoby a oproti klasické šikaně, která je známá především ze škol, bývá i podstatně rafinovanější. Jedná se především o nejrůznější psychologické útoky. Narůstají intriky, pomluvy a také donášení nařízeným. Zpočátku a mnohdy i trvale tak dochází k tomu, že si nikdo ničeho nevšimne a tento psychický teror probíhá naprosto skrytě.

Mobbing je tak opakovaným a záměrným psychickým nátlakem na osobu z pracovního kolektivu, který může na první pohled vypadat jako neškodné žertíky. Opak ale mnohdy bývá pravdou.

antistresove-hracky

Důsledky mobbingu

Podle provedených výzkumů je vzrůstající mobbing přímo úměrný narůstajícímu stresu a agresivitě ve společnosti a dále také je spojován se vzrůstající nezaměstnaností a zhoršující se ekonomickou situací. Je nutné brát v potaz také to, že mobbing výrazně zhoršuje kvalitu prováděné práce na pracovišti samotném a také může být i zdraví ohrožující při výkonu zaměstnání.

Mobbing totiž výrazně snižuje pozornost šikanovaného zaměstnance, který je tak ve vyšším stresu a klesá tak jeho koncentrace. To zvyšuje pravděpodobnost provádění chyb, selhání a také může vést k pracovním úrazům.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: