UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to nadsázka?

Nadsázka může vyznít velmi často jinak, než je myšlena. Co to je nadsázka a jaký je vlastně pravý význam tohoto slova si sdělíme blíže v tomto dnešním článku. Nadsázku zná asi úplně každý. Nicméně i tak není vůbec na škodu si o ní povědět něco málo blíže. Nadsázku často používáme v humorném slova smyslu. Uvedu zde nějaké příklady, aby to bylo jasnější a pochopili jste to z nich velmi rychle na první pohled. 

co-je-to-nadsazka
 
 (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Několik příkladů co je nadsázka

Pracuji od rána do večera jako ten sedřený kůň. V této větě nadsázku můžeme hnedka vyčíst a uvědomit si ji vzápětí. Pokud ji zde přesto ale nevidíte, hned vám ji zde níže prozradím. Vysvětlivka - pracovat sice hodně můžete, ale určitě jste se při práci neproměnili na koně. To je první nadsázka.

Pokud jíme strašně moc a hltáme, můžeme od okolí slyšet větu: Určitě to zhltneš i s talířem. To znamená, že jste sice hladoví a je možné, že i hltáte, protože jste hladoví, ale rozhodně to neznamená, že zhltnete talíř. A právě tohle je ta zmiňovaná nadsázka. Ale některé nadsázky bývají i důvěryhodné a to je potom problém, protože každý člověk si ji vyloží jinak. Jeden člověk si nadsázku vyloží tak, jak má být pochopena, ale druhý si ji vyloží v úplně opačném významu.
 

antistresove-hracky

A takhle je to pořád dokola. Potom se stávají i z nadsázek někdy omyly, které bývají mnohdy pochopeny úplně v jiném slova smyslu. Ale je to docela vtipné a to je dobře. Jen se zamyslete nad tím, jak by se nám žilo ve světě bez jakékoliv legrace a smíchu. V dnešní době plné zášti a zla na sto procent hodně špatně.
 
Takže i ta nadsázka je k něčemu určitě velmi užitečná. A co vy, taky jste někdy použili nějakou nadsázku? A pokud ano, pochopili ji lidé dobře, nebo špatně? Docela mě zajímají vaše zkušenosti, protože nadsázka je vždycky téma, které stojí za zmínku.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: