Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak postupovat při úmrtí?

Ztráta blízké osoby každého zasáhne. Společně s truchlením ovšem přichází i nutnost zařídit všechno potřebné kolem pohřbu. Jak postupovat při úmrtí někoho z vašich nejbližších a co a v jakém pořadí je nutné zařídit?

jak-postupovat-pri-umrti

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Předně je nutné podotknout, že záleží na tom, kde k úmrtí dané osoby dojde – doma, na veřejnosti nebo třeba v nemocnici či domově pro seniory. V případě, že dojde k úmrtí v bydlišti dané osoby, pak je nutné zavolat lékaře, který posoudí stav a konstatuje smrt. Dojde tedy k ohledání těla a vystaví list o prohlídce zemřelého. Případně také tento lékař může nařídit pitvu. Je tedy nutné kontaktovat přímo lékaře nebo zavolat záchrannou službu či přímo koronera.

I v případě úmrtí osoby na veřejnosti je nutné její ohledání lékařem nebo koronerem. V případě, že se na daném místě nevyskytuje nikdo z příbuzných, pak lékař či policie zajistí odvoz zemřelého člověka a jeho dočasné uložení. V případě úmrtí v domově seniorů nebo jiném podobném zařízení vše zařizuje zdravotnický personál, který se postará i o informování příbuzných.

antistresove-hracky

Poté následuje objednání pohřbu. Je proto nutné kontaktovat pohřební službu a vybrat si z nabídky konkrétních služeb. K tomu budete potřebovat váš občanský průkaz i občanský průkaz zemřelého, dále i doklad partnera zemřelého a oděv pro uložení do rakve. Na místě se i domluvíte na finální podobě parte a celkovém průběhu obřadu, výzdobě, hudbě atd. Kontaktování a návštěvu pohřební služby se vyplatí neodkládat, vyhnete se tak stresu a časovému presu.

Na příslušných úřadech je poté nutné odevzdat osobní doklady zemřelého, konkrétně tedy občanský průkaz, pas, průkaz pojištěnce, řidičský průkaz, vojenskou knížku apod. V případě, že daná osoba pobírala nějaký důchod, je nutné úmrtí nahlásit Okresní správě sociálního zabezpečení.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: