UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je disperzní barva?

Co je disperzní barva a proč je skvělou volbou pro váš projekt? Disperzní barvy jsou pigmentované barvy na vodní bázi, které obsahují vysoký podíl velmi malých pevných částic. Tyto částice jsou v barvě suspendovány a dodávají jí třpytivý efekt. Tento efekt vzniká odrazem světla od částic, které dodávají barvě třpytivý vzhled.

co-je-disperzni-barva

Složení disperzních barev

Hlavní složkou disperzních barev je síran barnatý, který jim dodává duhovou kvalitu.

Částice síranu barnatého se skládají z mnoha menších krystalů, které odrážejí světlo, když jsou vystaveny ultrafialovému (UV) světlu nebo bílému světlu (viditelnému světlu).

Díky tomuto efektu se disperzní barva při pohledu za různých světelných podmínek a pod různými úhly jeví jako duhová nebo duhově zbarvená.

Typická disperzní barva obsahuje 2 až 10 % oleje, zbytek tvoří voda a přísady. Disperzant má za úkol udržovat integritu částic pigmentu v tomto systému tím, že zabraňuje jejich shlukování do větších částic nebo usazování v podobě sedimentu na dně nádoby.

Kde se používají disperzní barvy

 • Disperzní barvy se používají jako alternativa metalických barev pro vytvoření třpytivého efektu na površích, jako je sklo a keramika.
 • Lze je také použít jako dekorativní nátěr na nábytek nebo jiné předměty.
 • Disperzní barvy lze míchat s dalšími výrobky, jako jsou akrylové nebo polyuretanové barvy, a vytvářet tak dekorativní efekty na předmětech, jako jsou skleněné výrobky, nábytek a další.


Výhody disperzních barev

Disperzní barvy mají oproti tradičním nátěrům na bázi rozpouštědel mnoho výhod. Zde jsou ty nejdůležitější

 • Nižší emise těkavých organických látek
 • Disperzní nátěry vypouštějí mnohem méně těkavých organických látek než výrobky na bázi rozpouštědel.
 • Agentura EPA požaduje, aby výrobci omezili obsah VOC na 250 částic na milion (ppm) pro vnitřní použití a 350 ppm pro venkovní použití.
 • Barvy na bázi rozpouštědel obsahují až 700 ppm těkavých organických látek na galon, což je čtyřikrát více, než je zákonem povolené maximum.
 • To znamená, že disperzní barvy lze stříkat v interiéru bez zvláštních požadavků na větrání.
 • Žádný zápach
 • Disperzní barvy nezapáchají jako typické nátěry na bázi rozpouštědel, protože nepoužívají rozpouštědla!
 • Díky tomu je jejich aplikace bezpečnější a práce s nimi v blízkosti lidí i domácích zvířat snazší. Snižuje také únavu pracovníků, protože při nanášení barvy není třeba nosit respirátory.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: