UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je viskóza?

Viskóza je vlákno vyrobené z regenerované celulózy, což je přírodní organická sloučenina s molekulovým řetězcem (polymer). Hlavní a výstupní surovinou pro její výrobu může být buď bavlna nebo různé druhy dřeva, například bukové, eukalyptové nebo smrkové. Viskózu můžete najít také pod názvem „rayon“. Jaké jsou její vlastnosti vlastnosti,  co se z ní vyrábí a jak se o tento materiál správně starat?

co-je-viskoza

Co je materiál viskóza?

Trocha historie

Samotné počátky viskózy coby textilního materiálu se datují až do roku 1884, kdy byla tato tkanina poprvé vyrobena Francouzem jménem Hilaire de Chardonnet. Na technologii výroby následně získal patent a začal viskózu vyrábět ve velkém.

Vzhled a využití viskózy

Viskóza může velmi podobná jiným čistě přírodním tkaninám, například bavlně, lnu, konopí nebo hedvábí. To záleží na způsobu zpracování. Vyznačuje se především tím, že je velmi lehká, hladká a jemná na dotek. Nejčastěji se můžeme setkat s tenkými látkami z viskózy, je to tedy materiál, který se hodí spíše na letní oblečení, jako jsou šaty, halenky, tuniky a podobně.

Viskózová vlákna se také velmi často přidávají do jiným tkanin, například jako příměs lnu – hrubší lněnou látku totiž příjemně zjemní a zajistí tak nositeli větší komfort. Viskózu ale můžeme vidět i ve směsi s lycrou, bavlnou a jinými tkaninami.

Vlastnosti viskózy

Viskóza je krásná látka, ale stejně jako ostatní druhy textilií má své klady i zápory.

Výhody

  • viskóza je hebká, lehká a měkká na dotek
  • v létě příjemně chladí a působí antibakteriálně
  • netvoří se na ní žmolky
  • dobře absorbuje přebytečnou vlhkost (skvěle odvádí pot)
  • výrobky z viskózy jsou takzvaně stálobarevné, tedy drží si svou jasnou barvu i po opakovaném praní
  • nevytváří statickou elektřinu
  • nechytají se na ní chlupy a smítka


Nevýhody

  • velmi se mačká a oblečení je proto nutné opakovaně žehlit
  • má tendenci se při praní smršťovat


Péče o viskózu

Vzhledem k tomu, že se oblečení ušité z viskózy rádo sráží, je třeba ho prát na šetrný program, při teplotě do 30° a nesušit v bubnové sušičce. Také není vhodné viskózu chemicky čistit. Žehlení je rozhodně na místě, protože se viskóza velmi mačká, volte ale nižší teploty při žehlení.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: