Co je dysgrafie a dysgrafik?

Dysgrafie patří mezi jednu ze specifických poruch učení. Zejména se projevuje v grafickém projevu, konkrétně v psaní. První náznaky dysgrafie jsou mnohdy u dětí pozorovány již v předškolním věku, častokrát se ale ukáží až po nástupu do školy. Tyto problémy je nejlepší odhalit co nejdříve a bezodkladně také pracovat na nápravě, aby se minimalizovaly následky.

co-je-dysgrafie-dysgrafik

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Dysgrafie způsobuje problémy v psaném projevu, konkrétně v oblasti písma. Dysgrafikovi většinou psaní trvá mnohem déle, než je běžné, písmo je neúhledné a nečitelné. Dochází také k vynechávání písmen nebo i celých slov. Dysgrafik má i problém s tím se psaní naučit. I sebemenší klička způsobuje velké problémy. Dítě má pocit, že ho ruka, kterou píše, neposlouchá.

Dysgrafie má několik typů. Setkávám se tak s dysgrafií fonologickou, hlubokou a povrchovou. A jaké má dysgrafie příčiny? Jednou z možností je dědičnost, dále také horší vývoj v těhotenství, komplikace při porodu a další.

Co si počít s dítětem, které dysgrafik je, nebo u něj pozorujete výše uvedené problémy? V první řadě je nutné kontaktovat pedagogicko-psychologickou poradnu a domluvit si návštěvu. Odborníci posoudí daný problém a navrhnou řešení, a to nejenom pro domácí přípravu, ale také pro výuku přímo ve škole.

Při práci s dysgrafikem je velmi důležitá motivace a zároveň i individuální přístup. Takovému žákovi by měl být věnován větší prostor na psaní textu i na vypracování úkolů. Zároveň je doporučován co nejmenší poměr psaného projevu vůči ústnímu. Vhodnou pomocí jsou také různé motorické cviky. Vhodné jsou cvičení pro rozvoj jemné i hrubé motoriky. Důležitý je i nácvik správného úchopu tužky, vhodný sklon podložky a sešitu a také správné sezení při psaní. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelný trénink v podobě nejrůznějších grafomotorických cvičení.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení