UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je grafen?

Co je grafen:budoucnost stavebnictví, technologií a elektroniky. Grafen je jednoatomový uhlíkový materiál s jedinečnými mechanickými, elektronickými, tepelnými a optickými vlastnostmi. Grafen je základním strukturním prvkem mnoha dalších alotropů uhlíku, jako je grafit, dřevěné uhlí, uhlíkové nanotrubičky a fullereny.

co-je-grafen

Lze jej také považovat za grafenovou mřížku neboli kuřecí drát v atomárním měřítku tvořený atomy uhlíku uspořádanými ve dvou rozměrech. Grafen byl objeven v roce 2004 dvěma vědci z Manchesterské univerzity: Profesor Andre Geim a profesor Konstantin Novoselov. Grafen je nejtenčí známá látka a má řadu mimořádných vlastností. Je 300 krát pevnější než ocel a vede elektřinu lépe než měď.

Mezi pozoruhodné vlastnosti grafenu patří

Grafen je nejpevnějším materiálem na světě a je také nejvodivější. Má i řadu dalších pozoruhodných vlastností. Z tohoto materiálu se vyrábí vše od tenisových raket až po voděodolné oblečení.

Zde jsou některé z jeho nejvýznamnějších vlastností:

 • Je to nejpevnější materiál na světě. Grafen je asi 300 krát pevnější než ocel a dokáže se ohýbat, aniž by se zlomil.
 • Je také velmi pružný, což ho činí atraktivním pro použití v elektronice a bateriích, které je třeba ohýbat a skládat.
 • Je to nejlepší známý vodič tepla a elektřiny. Podle některých studií dokonce lépe než měď. Grafen vede elektřinu tak účinně, že by mohl nahradit křemík v polovodičích a skokově zlepšit jejich výkon.
 • Grafen také velmi dobře vede teplo, což by mohlo vést ke zlepšení termoelektrických zařízení, která vyrábějí energii využitím odpadního tepla z jiných zdrojů - například z procesoru počítače - jako zdroje energie namísto externího zdroje energie, jako je baterie nebo zásuvka.
 • Je průhledný, pokud je přes něj vůbec vidět (což není snadné). Materiál nemá žádnou barvu ani odstín; světlo jím prochází bez rušení nebo zkreslení.

Na co se používá grafen?

V posledních několika letech se grafen používá pro vše od filtrace vody přes senzory pro dotykové obrazovky až po umělé sítnice pro lidi, kteří přišli o zrak. V budoucnu může být použit v mnoha dalších aplikacích, jako např:

 • Lepší baterie
  Baterie využívající grafen mohou uchovávat více energie a dodávat ji rychleji než současné lithium-iontové baterie. To znamená, že elektromobily by mohly na jedno nabití dojet rychleji a dál.
 • Nové druhy senzorů
  Grafen dokáže detekovat chemické látky, jako je peroxid vodíku, etanol a čpavek, i když jsou přítomny pouze v částicích na miliardu (ppb). Díky tomu je možné sestrojit senzory, které detekují stopová množství znečišťujících látek v ovzduší nebo vodních zdrojích nebo odhalují výbušniny na letištích či vlakových nádražích.
 • Umělá sítnice
  Grafen by mohl být použit jako součást umělé sítnice, která by pomohla obnovit zrak lidem, kteří ztratili zrak v důsledku makulární degenerace nebo z jiných příčin.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: