UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je mláto?

Mláto je označení pro tuhé zbytky surovin, které zbydou po filtraci sladiny při výrobě piva, kvašení vína, destilaci alkoholu nebo po výrobě kukuřičného škrobu z kukuřičných zrnek.

co-je-mlato

Co je to mláto? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Druhy mláta

Rozlišujeme tedy několik druhů mláta:

  • Mláto pivovarské – vzniká po oddělení sladiny (roztoku) od pevného podílu (pluchů, bílkovinných kalů a dalších látek)
  • Mláto vinařské – říká se mu matoliny a jedná se o pevné zbytky z vylisování vína (třapiny, stopky, slupky)
  • Mláto kukuřičné – zbytky z výroby kukuřičného škrobu
  • Mláto lihovarnické – zbytky surovin po pálení alkoholu (tzv. výpalky) – z brambor, obilí nebo třeba z cukrové řepy


Využití mláta

Ačkoli je mláto svým způsobem odpadním produktem výroby, nachází využití i po svém zpracování. Nejvíce užitečné je mláto pivovarské, to si totiž zachovává spoustu výživných látek, proto se používá jako krmivo pro domácí zvířata (prasata a skot), zvlášť v zimním období. Využívá se buď čerstvé nebo sušené. Část mláta se pak pálí spolu s biomasou.

Lihovarnické mláto (výpalky) se též zpracovává do krmiva nebo pálí. Z vinařského mláta se naopak mohou pálit další alkoholický nápoje - matolinová pálenka (matolinovice nebo také vínovice). Ta se pálí nejen u nás, ale také na Slovensku (terkelica), v Itálii (grappa) nebo v Řecku (tsipouro). Z matoliny se ale dá udělat ještě jiný druh vína, takzvané matolinové víno (tzv. druhák). Dále může vinařské mláto sloužit například jako palivo (ve vysušené podobě) či hnojivo a z hroznových jadérek se vylisuje hroznový olej. Kukuřičné mláto se pak používá jako substrát pro výrobu antibiotik a pro výrobu briket.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: