UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je pátá kolona?

Pojem pátá kolona je označením pro skupinu lidí, která narušuje fungování určitého celku. Jedná se o minoritní skupinu osob, která svými aktivitami ovlivňuje určité činnosti, politiku, vývoj, práci apod. nějakého celku jako je například národ, území, podnik na úkor majoritních osob. Toto narušení se zároveň odehrává ve prospěch jiné vnější nepřátelské skupiny, která sympatizuje s pátou kolonou. Tyto takzvané narušitelské činnosti mohou být zjevného, nebo naopak tajného charakteru. Jejich podoba je velmi variabilní od sabotáží, po špionáže až po šíření dezinformací.

co-je-pata-kolona

Autorem slovního obratu pátá kolona (ve španělštině quinta columna) je španělský nacionalistický generál Emilio Mola z období španělské občanské války v letech 1936 - 1939. V říjnu 1936 byl velitelem ozbrojených jednotek, které měly za cíl dobýt město Madrid. Velitelovo jednotky byly složeny ze čtyř kolon vojáků, ale Emilio Mola měl své pomocníky i v tzv. páté koloně – tedy v koloně sympatizantů uvnitř města. Výrok o pomoci v podobě páté kolony citoval článek v The New York Times dne 16. října v 1936. Tento výrok ale přisoudil už 4. října 1936 časopis Daily Express generálovi Francisco Francovi. Další možností je, že slovní spojení pátá kolona poprvé použili španělští republikáni.

S výrazem pátá kolona pracoval také sovětský lidový komisař pro zahraniční věci Maxim Maximovič Litvinov. Ten v listopadu 1937 komentoval válečné dění v Evropě a v SSSR výrokem „Žádná pátá kolona sympatizantů s fašismem a špiónů nebude v Rusku vytvořena.“

Termín pátá kolona se ve Španělsku běžně rozšířil. Byl použit i jako název divadelní hry Ernesta Hemingwaye, uvedené poprvé v roce 1940 na Brodwayi. Pojem pátá kolona se ale dostal do světového povědomí spíše až díky románu Agathy Christie. Román z roku 1941 s názvem N či M? pojem pátá kolona ve svém obsahu opakovaně obsahoval.

V Čechách je za pátou kolonu označována například Sudetoněmecká strana. V roce 2002 označil sudetské Němce bývalý předseda vlády Miloš Zeman za Hitlerovou pátou kolonu. V současné době je za pátou kolonu ruského režimu označován i samotný Miloš Zeman a skupina sympatizantů s ruským režimem v ostatních zemích, kteří pomáhají Rusku dosáhnout jeho mocenských cílů.

Pro Dudlu napsala: Martina Masopustová

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: