Co je to diakritika?

Diakritika – toto slovo zní poměrně neznámě a odborně. Co se za ním skrývá? Co je to vlastně diakritika? Diakritika je specifické slovo. Používá se snad všude. Znáte ten pocit, když se vás někdo zeptá, proč píšete bez diakritiky? A co to znamená? To si hned vysvětlíme.

co-je-diakritika

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Psát bez diakritiky znamená psát bez háčků a čárek. Pro mnoho lidí je to snadnější způsob, jak zprávu vlastně napsat. Plno lidí ale dokonce i v obyčejných zprávách na facebooku nebo v SMS vyžaduje diakritiku. Můj názor na to je, že v obyčejných zprávách si každý může psát jak chce. Jiné je to samozřejmě u nějakých důležitých zpráv, dopisů (například na úřadě), nebo když píšeme nějaké osobě (například která pracuje u soudu). Snad jsem dobře vysvětlila, jak to myslím.

Dále je podle mě také nesmysl nepoužívat diakritiku v článcích, které jsou veřejně dostupné. Články (hlavně ty, které jsou veřejně dostupné) by totiž měly mít nějakou úroveň s diakritikou, aby čtenáře zaujaly a chtěl je číst. Tolik k diakritice.

Já osobně nikoho, kdo mi napíše přes zprávu bez diakritiky neodsuzuji. Vím, že je to jednodušší a rychlejší způsob napsání zprávy. A když máte doma například malé dítě, je o mnoho snadnější napsat zprávu bez diakritiky, než s diakritikou. Mezi kamarády a známými komunikace bez diakritiky prostě nevadí. Proč by také měla?

Jsou to jen obyčejné zprávy obyčejného charakteru, jak už jsem se zmínila výše. Proto vás prosím, abyste neodsuzovali lidi, kteří vám napíšou zprávu bez diakritiky. Každý má právo na to psát si tak, jak chce. Já třeba taky občas napíšu někomu bez diakritiky (hlavně když jsem na telefonu) a nikdy jsem se ještě s kritikou nesetkala, což považuji za značné pozitivum. Je to tím, že bez diakritiky píšu jen blízkým lidem (například mamce, kamarádkám, nebo známým). Články samozřejmě píšu s diakritikou.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: