Jak napsat adresu na balík?

Chystáte se s balíkem na poštu a už teď se vám do toho nechce, protože když jste úspěšně zabalili balík, čeká vás ještě druhý těžký úkol a to napsat adresu. Napsat adresu na balík není nic složitého. Do jednoho rohu napíšete adresu vaší – tedy odesílatele a do druhého rohu pak adresu příjemce, tedy toho komu chcete balík poslat. Takhle jednoduché to ale také není, protože i psaní adresy má svá (možná nepsaná) pravidla.

jak-napsat-adresu-na-balik

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Nejprve začneme s adresou příjemce. Máte-li před sebou balík, tak adresa příjemce by měla být ideálně ve spodní pravé části. Pomyslně si rozvrhněte balík na čtvrtiny (nebo si klidně udělejte slabou risku tužkou) a začněte v pravé spodní čtvrtině. Pak je třeba se podívat na adresu příjemce a rozvrhnout si, na kolik řádků ji budete muset rozepsat. Většinou to bývají 3 nebo 4 řádky.

Podívejte se také, jak dlouhé je jméno adresáta nebo adresa a přizpůsobte tomu velikost písma, ať nemusíte na konci písmo třeba zmenšovat. Na první řádek napište jméno a příjmení příjemce nebo název firmy. Pokud posíláte balík do firmy, ale nějaké konkrétní osobě, napište jméno této osoby vždy také na první řádek. Až na řádek druhý pak přijde název firmy. Na další řádek pak napište ulici a číslo popisné nebo případně upřesnění adresy, což bývá např. u velkých firem, kde sídlí několik objektů na stejné adrese. Pokud má firma tedy „složitější“ adresu, přijde ulice opět až na další řádek.

Nyní už vás čeká poslední řádek, kde je uvedeno PSČ tedy poštovní směrovací číslo a město. Poštovní směrovací číslo je v tomto případě velmi důležité, protože pokud jej nenapíšete správně, tak ve většině velkých měst bude bloudit několik dní, než se dostane na správnou poštu, která doručuje zásilky v té správné oblasti. Správné PSČ si můžete vždy ověřit na webu tomu určeném, který vám podle ulice najde to správné poštovní směrovací číslo. V posledním řádku by pak mělo být PSČ na prvním místě a pak až město nebo obec. Níže uvádím několik příkladů, jak by měla adresa příjemce vypadat.

JANA VOKATÁ
SLUNEČNÁ 356
125 22  KOMÁROVJANA VOKATÁ


BEZVA FIRMA
SLUNEČNÁ 356
125 22 KOMÁROVJANA VOKATÁ


BEZVA FIRMA
HALA II
SLUNEČNÁ 356
125 22 KOMÁROV

Do levého horního rohu pak napište vaši adresu, klidně už mnohem menším písmem. Doporučuji nad adresu uvést „odesilatel“, jinak vaši adresu na poště přeškrtnou, aby na tuto adresu náhodou nechtěl někdo balík doručovat.

Pro Dudlu napsala: Aneta Filařová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: