Jak přežít na ulici?

Život na ulici je těžký, ale existují způsoby, jak přežít. Když jste bez domova, nezáleží na tom, jestli máte nejlepší nebo nejhorší den v životě. Můžete mít dobrou náladu a stejně se cítit na hovno kvůli tomu, čím procházíte.

Život na ulici není snadný, ale existují způsoby, jak si ho usnadnit. Zde je několik tipů:

  • Buďte připraveni na všechno. Nikdy nevíte, kdy se stane něco špatného, takže je nejlepší být vždy co nejlépe připraven.
  • Mít s sebou spací pytel nebo deku je dobrý začátek, protože vás během chladných nocí zahřejí a během deštivých dnů a nocí ochrání před deštěm nebo sněhem.
  • Zjistěte si, kde se ve vašem okolí nacházejí přístřešky, abyste v případě, že se vás někdo pokusí vyhodit z domu, nebo pokud nemáte kam jít, měli alespoň kam jít, kde je bezpečno a teplo, dokud opět nenastane ráno.
  • Když jste na ulici, je důležité, abyste byli schopni ochránit sebe a svůj majetek. Může být těžké vědět, co dělat, pokud se ocitnete v nebezpečné situaci.


Zde je několik rad, které vám mohou pomoci zůstat v bezpečí:

Nechoďte s cennými věcmi, o které si nemůžete dovolit přijít. Nechte je doma nebo na bezpečném místě, například ve skříňce ve škole nebo v práci. Rovněž u sebe nenoste velké množství hotovosti.

Nikdy nechoďte sami v noci nebo temnými uličkami. Pokud je to možné, pohybujte se ve skupinách a při procházení přeplněných oblastí, jako jsou nákupní centra nebo ulice v centru města, se držte pohromadě.

Pokud vás někdo sleduje nebo se vám zdá jakkoli podezřelý, přejděte ulici a jděte do obchodu nebo budovy. V případě potřeby požádejte o pomoc a/nebo v případě hrozícího útoku okamžitě volejte policii.

Neriskujte - někdy se vás jen snaží vyděsit, jindy však mohou hledat příležitost k útoku!

Pokud se vás někdo pokusí okrást nebo okrást, braňte se! Použijte cokoli, co vám přijde pod ruku - popruh od kabelky, klíče nebo třeba jen kopání a křik - cokoli!

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová