Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak složit rubikovu kostku?

Znáte Rubikovu kostku? Víte, jak jí složit? A co je vlastně Rubikova kostka? Rubikova kostka je trojrozměrná skládačka s otočnými kostkami, které jsou obvykle barevné. Rubikova kostka má šest stěn a každá stěna je pokryta devíti samolepkami stejné barvy.

jak-slozit-rubikovu-kostku

Cílem hry je uspořádat všechny nálepky na kostce tak, aby se shodovaly s barvou pozadí v jedné přímce. Rubikovu kostku vynalezl v roce 1974 Ernő Rubik, který se narodil v Maďarsku, ale vyrůstal v komunistickém Československu. Byl profesorem architektury na Akademii užitého umění a designu (dnes známé jako University Of West Hungary), který pracoval také jako grafik. Jako architekt pracoval až do doby, než začal studovat doktorát na Maďarské technické univerzitě.

Rubik kostku vynalezl během polední přestávky v práci, když poznal, že neexistuje řešení 3D hlavolamu, které by bylo možné vyřešit pouze jedním tahem. Svůj vynález si však nechal patentovat až v roce 1980, protože ho chtěl nejdříve prodat, než ho někdo jiný okopíruje nebo vytvoří něco podobného.

Rubik svůj vynález původně nazval "Magická kostka", ale přejmenoval ho na "Rubikovu kostku" poté, co několik lidí poukázalo na to, že jeho název je podobný existujícímu výrobku s názvem "Rubinsteinova kostka", který se vyráběl.

Jak složit Rubikovu kostku

Prvním krokem při skládání Rubikovy kostky je vyjmutí kostky z obalu, pokud nějaký existuje. Měla by být dodávána s návodem, který vám řekne, jak hlavolam vyřešit.

Existuje 43 kvintilionů možných kombinací, v nichž lze Rubikovu kostku poskládat. Za číslem 43 následuje osmnáct nul. Díky tomu je pro každého nesmírně obtížné vyřešit Rubikovu kostku úplně sám. Existují však metody, které mohou řešení hlavolamu usnadnit, než se zdá, například pomocí algoritmů a dalších technik.

Prvním krokem při řešení tohoto hlavolamu je všimnout si, jak se jednotlivé strany pohybují nezávisle na sobě. Na každé straně kostky je šest stěn, které se pohybují nezávisle na sobě nebo se při otáčení otáčejí ve směru nebo proti směru hodinových ručiček.

K vyřešení tohoto hlavolamu si musíte zapamatovat, jak se jednotlivé stěny otáčejí, abyste ho mohli snadno a rychle vyřešit, jakmile pochopíte, jak do sebe zapadají ve vzájemném vztahu.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: