Jak vypadá barva indigo?

Indigo je temně modrá barva, která je získávána z rostliny jménem Indigofera tinctoria. Patří mezi nejstarší barviva na světě, indigo se používalo již ve Starém Egyptě, Mezopotámii nebo Indii. V 19. a 20.století se nejčastěji indigem barvily džíny, pracovní oděvy a uniformy. Indigo se ale používá také v tisku (příkladem je modrotisk) či kosmetice, přidává se například do přírodních barev na vlasy, kde se kombinuje s hennou. Přestože pravé indigo je čistě přírodní produkt, již v 19.století se začalo nahrazovat indigem průmyslově vyrobeným. Jaké jsou rozdíly mezi indigem přírodním a umělým?

jak-vypada-barva-indigo

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Přírodní indigo

Přírodní indigo se získává z listů indigovníku tak, že se listy namočí, nechají fermentovat, po té se na roztok po fermentaci nechá působit kyslík a nakonec se směs usuší a rozemele na jemný prášek. Možná vás to překvapí, ale prášek má ve skutečnosti zelenou barvu, až po smíchání s horkou vodou.

Průmyslově vyrobené indigo (umělé)

Syntetické indigo z velké části nahradilo indigo přírodní. Vyrábí se chemickou cestou, smícháním petrochemických látek – anilinu, formaldehydu a kyanovodíku. Průmyslové indigo je však velmi toxické, a to jak pro lidi a zvířata, tak pro vodní rostliny. Chcete-li si indigovou barvou například barvit vlasy, vybírejte velmi pečlivě pouze takové produkty, které obsahují přírodní indigo, jen to je totiž zdravotně nezávadné a tudíž bezpečné.

Falešné indigo

Indigovou barvu lze získat ještě jinými postupy než z listů indigovníku či smícháním chemických látek. Zdrojem této temné modré může být i rostlina jménem boryt barvířský. Dále existuje také indigo živočišného původu, které se získává z ulit mořských živočichů, konkrétně ostranky purpurové a ostranky jaderské.

Význam barvy indigo

Snad každá barva má v naší společnosti nějaký význam a něco určitého symbolizuje. Indigo není výjimkou, nejčastěji je spojováno s rozumem, moudrostí či spravedlností.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu dekorace a doplňky do bytu: